این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

توزیع رمزارزها چگونه بر ارزش آن‌ها تاثیر می‌گذارد؟

توزیع رمزارزها چگونه بر ارزش آن‌ها تاثیر می‌گذارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/22 0 نظر 112 بازدید

بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز جهان دارای محدودیت توزیع 21 میلیون واحد است. در آپریل گذشته استخراج 80 درصد از تعداد محدود بیت‌کوین‌های اشاره شده تایید گردید. اگرچه بیت‌کوین‌های استخراج شده برای همیشه در چرخه‌ باقی نخواهند ماند و تعداد بیت‌کوین‌های در دسترس در طول زمان کاهش خواهد یافت،

آیا توزیع ثابت رمزارزها ویژگی مناسبی است؟

بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز جهان دارای محدودیت توزیع 21 میلیون واحد است. در آپریل گذشته استخراج 80 درصد از تعداد محدود بیت‌کوین‌های اشاره شده تایید گردید. اگرچه بیت‌کوین‌های استخراج شده برای همیشه در چرخه‌ باقی نخواهند ماند و تعداد بیت‌کوین‌های در دسترس در طول زمان کاهش خواهد یافت، زمان طولانی تا رسیدن به محدودیت توزیع بیت‌کوین‌ باقی مانده است. در حقیقت با در نظر گرفتن دیگر جوانب، تا پایان 2140 توزیع بیت‌کوین به محدودیت اشاره شده دست نخواهد یافت.

دیگر رمزارزهایی که دارای توزیع ثابتی همانند  بیت کوین هستند، اعلام می‌کنند که این ویژگی موجب کمیابی می‌گردد. توزیع کمتر می‌تواند به معنای درخواست بالاتر و افزایش قیمت‌ها باشد. آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند که این ویژگی رمزارز مورد نظر را از سیستم مالی جهانی مجزا می‌کند که در آن بانک‌ها به‌ واسطه‌ی استراتژی آزاد سازی کمی(Quantitative Easing)؛ (یعنی تزریق پول نقد با خریداری اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی و تامین نقدینگی لازم برای واحد‌های تولیدی که موجب افزایش نقدینگی در جامعه می‌گردد)، موجب تورم و کاهش ارزش پول در جامعه شوند.

اما در زمینه‌ی استفاده از رمزارزها در معاملات مالی جهانی، برخی از مخالفان استدلال می‌کنند که محدودیت عرضه، از انجام معاملات بواسطه‌ی رمزارزها جلوگیری می‌کند و این موضوع موجب می‌گردد تا دارایی‌های دیجیتالی به یک سرمایه‌گذاری احتکاری و به صورت «نگهداری» تبدیل گردد. بر اساس استدلال مقاله‌‌ای در نشریه‌ی بلومبرگ(Bloomberg)، در دارایی‌های محدود کاهش ارزش دارایی‌ها غیر ممکن است، این موضوع موجب می‌گردد دارندگان رمزارزها برای دریافت ارزانتر کالاها(افزایش ارزش دارایی‌های رمزارزی) انتظار بکشند. تورم در ارزهای رایج در جوامع مردم را از نگهداری پول نقد منصرف می‌کند. نگهداری طولانی‌تر ارزهای فیات کاهش قدرت خرید را در نتیجه خواهد داشت.

تاثیر دارایی‌هایی که توزیع ثابت دارند بر رفتار کاربران چیست؟

این اصل که «بهتر است هم اکنون و پیش از آن‌که پول در آینده به دلیل تورم دچار کاهش ارزش شود آن را خرج کنیم» در بسیاری از اقتصاد‌های سراسر جهان وجود دارد. بدهی‌ها به شکل‌ وام و کارت‌های اعتباری به شکل گسترده‌ای حتی در سطح دولتی وجود دارد.

دارایی‌های با عرضه‌ی محدود کاربران خود را تشویق می‌کنند تا پول‌های خود را هوشمندانه خرج کنند، بنابراین آن‌ها می‌توانند در آینده شاهد انباشتگی دارایی‌های خود باشند. جرج گوئیدو هالسمن(Jorg Guido Hulsmann) از دانشکده‌ی اقتصاد اتریش اذعان می‌کند که این موضوع لزوما به معنای نگهداری و منع انجام معاملات با استفاده از دارایی‌های رمزارزی توسط هولدرها(کسانی که به جمع‌آوری رمزارزها می‌پردازند و تنها آن را به عنوان نوعی پول در معاملات استفاده می‌کنند) نیست. کاربران رمزارزها با دانش کامل از این‌که این دارایی‌ها را می‌توان در سال‌های آینده با نرخ برابری کمتری تهیه کرد، هنوز دارایی‌های رمزارزی خود را برای مواد اولیه‌ای همانند غذا، سوخت و پرداخت وام مسکن استفاده می‌کنند.

در اقتصاد ارزهای دارای توزیع محدود در زمان ورود به شرایط نزولی بازار، فرصتی برای بازیابی وجود خواهد داشت. هالسمن ادعا می‌کند رمزارزهایی که بر این اساس ایجاد شده‌اند به دلیل فروش کاربران دچار مرگ نمی‌شوند اما این شرایط می‌تواند خریداران را از چیزی که واقعا به آن نیازی ندارند منصرف کند.

همچنین می‌تواند رابطه‌ی عموم را با بدهی تغییر دهد و با آگاهی از افزایش ارزش پرداخت اقساط ماهیانه با سپری شدن آن‌ها، مردم را به قرض گرفتن برای خرید ماشین‌های مجلل و تلوزیون‌های بزرگ ترغیب کند.

زمانی که تمامی بیت‌کوین‌ها استخراج شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تاثیرات این تغییر بیشترین تاثیر را بر روی ماینر‌ها خواهد داشت. آن‌ها در زمان استخراج یک بلاک پاداش می‌گیرند اما این پاداش‌ها در طول زمان کاهش می‌یابد و در نهایت زمانی که توزیع رمزارز به پایان می‌رسد، پاداش کشف هر بلاک نیز به صفر می‌رسد. ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) خالق بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کند که در این زمان سود‌آوری ماینینگ از پاداش استخراج هر بلاک به دریافت کارمزد از تراکنش‌ها تغییر می‌کند، در زمان رسیدن به محدودیت عرضه‌ی بیت‌کوین تراکنش‌ها همچنان باید در شبکه‌ی بلاکچین تایید شوند. این بدان معنا است که کاربران برای اطمینان از پردازش سریع تراکنش‌ها کارمزد‌های بالاتری را پرداخت می‌کنند.

همانطور که تعداد بیت‌کوین‌ها ثابت است و قیمت‌ها کاهش می‌یابند، تقسیم‌پذیری می‌تواند یک عامل اساسی در حفظ سطح عرضه باشد. کوچکترین جزء این رمزارز دارای هشت رقم اعشار است، ناکاموتو به منظور کسب اطمینان از تداوم پرداخت‌های کوچک این ویژگی را تعبیه کرده است. بدون این ویژگی خرید یک بطری نوشابه با چالش مواجه می‌گردید.

توکن‌های اتریوم دارای جزء 18 رقم اعشار هستند. این ویژگی به‌دلیل کسب اطمینان از قابلیت تبدیل به دارایی رمزارزی دیگر با ارزش متفاوت، اهمیت دارد.

تقسیم‌پذیری با گذشت زمان می‌تواند اهمیت بیشتری داشته باشد. گزارشی در سال 2017 ادعا کرد که بیش از 3٫8 میلیون بیت‌کوین از دست رفته است. این میزان 18 درصد از عرضه‌ی کل را شامل می‌شود. سرقت، دزدی و تخریب عوامل احتمالی هستند و می‌توان قاطعانه ادعا کرد که ارقام اشاره شده هم‌اکنون افزایش یافته است.

نکات منفی کاهش قیمت‌ها(کاهش تورم) چیست؟

در این حالت وقایع همانند شرایط تورم، اما در جهت معکوس پیش می‌رود. به دلیل این‌که افراد کمتری حاظرند دارایی‌های خود را خرج ‌کنند، تقاضا کاهش می‌یابد با این وجود و در همان زمان قیمت‌ها کاهش می‌یابد. به دلیل کاهش تقاضا از سوی خریداران کالا و خدمات، دستمزد‌ها احتمالا کاهش یافته و بهره‌وری اقتصادی نیز سقوط خواهد کرد. این موضوع موجب می‌شود فعالیت شرکت‌ها خاتمه یابد.

همانند مسابقه‌ی جالب توجه که در آن شرکت‌ها و کاربران با مشاهده‌ی نشانه‌ها آن را آغاز می‌کنند. شرکت‌ها در تلاش برای جلب کاربران قیمت‌های خود را کاهش می‌دهند اما مشتریان بدلیل انتظار برای کاهش بیشتر صبر می‌کنند. در نهایت خطر کاهش بیشتر قیمت‌ها به صورت یک مسابقه وجود دارد.

از دیدگاه دانشکده اقتصاد اتریش، مردم باید برای تهیه‌ی ضروریات پول خرج کنند. همچنین از آنجایی که اقتصاد برپایه‌ی بدهی ایجاد نشده‌اند سطوحی از عرضه‌ی محدود از ایجاد مارپیچ مرگ مشابه جلوگیری می‌کند.

این موضوع رمزارزها را در تگنا قرار می‌دهد. چگونه می‌توان با در نظر گرفتن این حقیقت که دارایی‌های رمزارزی در آینده ارزش بالایی خواهند داشت، از رمزارزها در جریان اصلی معاملات استفاده کرد؟ برخی از طرفداران رمزارزها معتقدند که بهترین راه برای دستیابی به این هدف، خرید به کمک رمزارزها و سپس جایگزینی بخش عظیمی از آن با استفاده از ارزهای فیات است. اگر چیزهایی کوچکی همانند قهوه و ناهار با استفاده از رمزارزها خریداری شوند، می‌تواند کاربرد رمزارزها را نشان داده و افزایش پذیرش رمزارزها به عنوان روش پرداخت در کسب و کار‌ها موجب افزایش تقاضا در این حوزه گردد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...