این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

آیت الله فاضل لنکرانی : بیت کوین حباب ارزی است بیت کوین از مصادیق اکل مال بالباطل است .

آیت  الله  فاضل لنکرانی : بیت کوین حباب ارزی است بیت کوین از مصادیق اکل مال بالباطل است .
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/19 0 نظر 112 بازدید

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد : در بیت کوین تبانی بر مالیت است و از اصل مال خبری نیست و علاوه بر این از مفاهیمی است که عرف جامعه آن را نه پول میدانند و نه مال وی ادامه داد : در عناوین ثانوی از قبیل پول شویی هم باید گفت از طریق بیت کوین به راحتی میتوان پول شویی کرد چرا که مبدا و مقصد پول مشخص نیست .

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم میگوید : بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه میتواند از بین برود و علاوه بر این مصادیق اکل مال بالباطل است به طوری که مانند قمار بازنده پول داده است و در عوض چیزی نصیبش نمیشود . به گزارش خبر نگار خبر گزاری (حوزه ) آیت  الله  فاضل لنکرانی پیش از ظهر امروز در نشست علمی (بیت کوین از منظر فقه ) که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد اظهار داشت اولین بحث این است که آیا بیت کوین را باید پول بدانیم یا مال هر چند که عده ایی این را به عنوان پول میدانند .

وی با اشاره به تعریف پول افزود : در واقع تعریف پول این است که به جای کالا مینشیند و در قبال آن کالا در یافت میشود وکاری به بیع یا غیر بیع بودن آن نداریم .

آیت  الله  فاضل لنکرانی تصریح کرد : در دنیای امروز پشتوانه یک پول دولت ها هستند و سوال این است آیاپول میتواند بدون پشتوانه باشد ؟

وی افزود : در عرف و بازار پول جای یک طرف معامله مینشیند و فرقی نمیکند که پول فیزیکی یا دیجیتالی جای کالا بنشیند اما باید حتما پشتوانه داشته باشد .

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد : این که پول در فضای مجازی است دلیل این نمیشود بدون پشتوانه باشد و به این که برخی افراد بگویند این پول است نباید اعتنا کرد چرا که جمیع عقلا و مردم باید بگویند پول اعتبار دارد و آن را تایید کنند وی با بیان اینکه سرمایه بیت کوین 200 میلیارد دلار است تصریح کرد : اگر امروز 200 میلیارد دلار از بیت کوین خارج کنند هیچ ارزشی در آن باقی نمی ماند.

آیت  الله  فاضل لنکرانی افزود : در فقه غرر حین معامله مورد نهی است در فرض این که غرر به معنای خطر باشد ادعای ما این است هست که در حین معامله بیت کوین غرر وجود دارد . 

وی ادامه داد : بیت کوین در واقع هیچ عوض و پشتوانه ایی ندارد و علاوه بر این در بیت کوین طرف معاوضه وجود ندارد و فقط در برابر دلار رمز و کد میدهد . همچنین تصریح کرد : بزرگان و اقتصاد دانان معامله ای را صحیح و عقلایی میدانند که هر طرف چیزی نصیبش شود .

وی با بیان این که در باب معامله بیت کوین عوض چیست ؟ افزود : در معامله بیت کوین طرف وجود ندارد و نه میتوتنیم بگوییم پول است و نه مال .

آیت  الله  فاضل لنکرانی تاکید کرد : درواقع بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه میتواند از بین برود و علاوه بر این مصادیق اکل مال بالباطل است به طوری که مانند قمار بازنده پول داده است و در عوض چیزی نصیبش نمیشود وی ابراز داشت : از سوی دیگر بیت کوین صدق معامله را ندارد در واقع با ضوابط فقهی نمیتوانیم برای این معامله آثار صحت را قائل شد .

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد : در بیت کوین تبانی بر مالیت است و از اصل مال خبری نیست و علاوه بر این از مفاهیمی است که عرف جامعه آن را نه پول میدانند و نه مال وی ادامه داد : در عناوین ثانوی از قبیل پول شویی هم باید گفت از طریق بیت کوین به راحتی میتوان پول شویی کرد چرا که مبدا و مقصد پول مشخص نیست .

آیت  الله  فاضل لنکرانی خاطر نشان کرد : در کشور های پیشرفته بیت کوین هنوز ارزش ندارد و تنها سرمایه جهان سوم است که جذب بیت کوین میشود .

وی افزود : بیت کوین 100 هزرا کاربر در ایران دارد اما ظاهر مسئله این است که یک فردی که بیت کوین خریداری کرده است چگونه میتواند سرمایه خود را برگرداند .

منبع : hawzahnews

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...