این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه ظاهر شدند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه ظاهر شدند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/27 0 نظر

صرافی غیرمتمرکز (DEX)، مکانی برای مبادله رمزنگاری ارز است که به روش غیرمتمرکز عمل می‌­کند. به این معنا که، کار آن بدون یک مقام مرکزی صورت می­‌گیرد. صرافی غیرمتمرکز، امکان معامله ارزهای رمزنگاری را فراهم می‌آورد. از آنجاییکه نیازی نیست کاربران، دارایی‌­های خود را برای مبادله انتقال دهند، صرافی غیرمتمرکز (DEX)، باعث کاهش خطر سرقت از طریق هک کردن تبادلات می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز، چه کارایی دارد؟

صرافی غیرمتمرکز (DEX)، می‌تواند از طریق تجارت، مانع از دستکاری قیمت یا حجم معاملات جعلی شود. صرافی‌های متمرکز، مشکلاتی برای کاربران خود به وجود می‌آورند که صرافی‌های غیرمتمرکز، این مشکلات را ندارند. در واقع صرافی‌های غیرمتمرکز، برای رفع مشکلات صرافی‌های متمرکز، پا به میدان گذاشته‌اند. اگر می‌خواهید درباره این صرافی‌ها بیشتربدانید، با ما همراه باشید.

چرا صرافی‌های غیر‌متمرکز به میدان آمدند؟

1- کنترل دارایی‌ها به صورت متمرکز

در صرافی‌های متمرکز، زمانی که ارزی خریداری می‌کنید، آن ارز در کیف پول شما ذخیره می‌شود. البته، برای این که بتوانید ارز خود را برداشت کنید، باید درخواست برداشت خود را در سایت به ثبت برسانید، که این برداشت، کارمزد جداگانه‌ای دارد. درست است که این کارمزد، نباید از کاربران گرفته شود، اما مسئله اصلی، کنترل این دارایی‌ها و ارزها به صورت متمرکز است. کنترل دارایی‌ها به صورت متمرکز، به هیچ عنوان مزیت محسوب نمی‌‌شود و در واقع ریسک بزرگی است. به عنوان مثال، می‌توانید بیترکس را در نظر بگیرید. مشکلی که هم اکنون برای کاربران ایرانی در بیترکس به وجود آمده و تمام دارایی‌های آنها بلوکه شده است. این ریسک به این دلیل است که در اینگونه صرافی‌ها، کلید خصوصی کاربران در اختیار صرافی قرار می‌گیرد و بدین ترتیب، صرافی، مالک حقیقی کیف پول شما است. به همین دلیل صرافی یا هکرها، خیلی راحت می‌توانند به دارایی شما دسترسی پیدا کنند.

2- هک شدن کیف پول دیجیتال کاربران

مشکل هک شدن کیف پول‌ها در صرافی‌های متمرکز، به کنترل دارایی‌ها به صورت متمرکز مربوط می‌شود. سایت برای ذخیره ارزها و دارایی‌ها، باید امنیت بالایی داشته باشد، که این امنیت در صرافی‌ها متمرکز دیده نمی‌شود. این اتفاق، بارها و بارها رخ داده است که صرافی‌ها هک شده و میلیون‌ها دارایی به سرقت رفته است.

3- دریافت کمیسیون‌های بالا

در صرافی‌های متمرکز، کاربران باید کمیسیون‌های بالایی را برای هر مبادله پرداخت کنند. به علاوه این مسئله، همانطور که گفتیم، کاربران برای برداشت دارایی خود نیز باید کارمزدی را پرداخت کنند.

اهمیت استفاده از صرافی غیرمتمرکز

با توجه به موارد گفته شده، صرافی‌های غیرمتمرکز، پا به میدان گذاشته‌اند تا با ارائه امنیت بالا و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، خیال کاربران را برای انجام معامله‌های بزرگ راحت کنند. به عنوان مثال، صرافی بایننس (Binance) که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در کل دنیا است، از صرافی غیرمتمرکز، خود رونمایی کرد. در صرافی بایننس روزانه معاملات زیادی انجام می‌شود و این صرافی بالاترین نرخ معامله در بین تمامی صرافی‌ها را دارد. به همین دلیل صرافی بایننس تصمیم گرفت راهی برای اطمینان خاطر خود و کاربرانش پیدا کند، که در همین راستا صرافی غیرمتمرکز، خود را ایجاد کرد. مدیرعامل صرافی بایننس، چانگ‌ پنگ ژائو، بیان کرد که همراه با صرافی غیرمتمرکز، خود امکاناتی نیز برای راحتی هر چه بیشتر کاربران ارائه خواهد کرد. از جمله این امکانات، اختصاص دادن تنها یک ثانیه برای انجام مبادلات و توانایی کنترل دارایی‌ها توسط خود کاربران است.

What-is-a-decentralized-exchange

بیشتر بخوانید: بهترین اسیک‌ها ( Asic ) برای استخراج در سال 2019

صرافی‌های غیرمتمرکز، به چه صورت کار می‌کنند؟

در صرافی غیرمتمرکز، مبادلات به گونه‌ای پیش می‌روند که تا لحظه معامله، هیچ ارز دیجیتالی از حساب کسی خارج نمی‌شود. در واقع، همه کارها در یک زمان انجام می‌شود. در صرافی‌های غیرمتمرکز، هیچ سروری وجود ندارد که اطلاعات را کنترل کند. این نوع صرافی‌ها، از بلاک‌چین استفاده می‌کنند که یک فناوری اساسی است. این فناوری، باعث افزایش امنیت مبادلات می‌شود و در واقع در صرافی‌هایی که از بلاک‌چین استفاده می‌شود، کاربران می‌توانند با خیال راحت به انجام معامله بپردازند. نحوه کار صرافی‌های غیرمتمرکز، بدین صورت است:

1- شما درخواست (خرید / فروش) خود را به یک relayer ارسال می‌کنید که میزبانی سفارش را بر عهده دارد.

2- طرف دیگر قرارداد به صورت دیجیتال درخواست شما را امضاء می‌کند و سفارش خود را به وجود می‌آورد.

3- سپس هر دو سفارش، به یک قرارداد هوشمند در بلاک‌چین ارسال می‌شوند. پس از آن، این بلاک‌چین معامله را انجام می‌دهد و دارایی‌های رمزنگاری شده را به کیف پول‌های کاربران انتقال می‌دهد.

صرافی غیرمتمرکز، به شما اجازه می‌دهد تا همیشه کنترل دارایی‌های خود را داشته باشید. این نوع صرافی‌ها، یک کلید شخصی برای شما فراهم می‌کنند و اگر به طور ناگهانی تصمیم بگیرید که معامله را انجام ندهید، به شما اجازه می‌دهند سرمایه خود را از یک قرارداد هوشمند (شما می‌توانید خریدار یا فروشنده باشید)، بیرون بکشید. هک کردن و عدم وجود امنیت نیز در صرافی‌های غیرمتمرکز، رخ نمی‌دهد.

صرافی‌های غیرمتمرکزِ مطرح را بشناسید

حال که می‌دانید صرافی غیرمتمرکز، چیست و چطور کار می‌کند، وقت آن رسیده تا چند مورد از این صرافی‌ها را به شما معرفی کنیم.

1- کریپتو بریج دکس (CryptoBridge Dex)

صرافی غیرمتمرکزِ کریپتو بریج دکس، یک صرافی تازه وارد در میان تمامی صرافی‌های غیرمتمرکز، است. عملکرد این صرافی، براساس شبکه بیت‌شیر(Bit Share) است که از اکثر ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کند. در صرافی غیرمتمرکز، کریپتو بریج دکس، شما کلیدهای خصوصی خود را دارید و این تنها شما هستید که به دارایی‌های خود دسترسی دارید. شما به راحتی می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید. بدین ترتیب که نام کاربری مخصوص خود را انتخاب می‌کنید و رمز عبور شما یک عبارت رم‌ گذاری شده است که در اختیار شما قرار می‌گیرد. صرافی کریپتو بریج دکس دارای ویژگی‌هایی است که عبارتند از: توکن‌هایی مخصوص برای خود دارد که نام آنها بریج کوین (BCO) است، این صرافی، 50 درصد سود را به افرادی می‌دهد که (BCO) دارند، این صرافی غیرمتمرکز، سرورهای بسیار قدرتمندی دارد که اجازه نداده‌اند هیچ نقصی در آن دیده شود.

2- اوپن لجر دکس (OpenLedger Dex)

این صرافی غیرمتمرکز، یک شرکت دانمارکی است که بر پایه بلاک‌چین کار می‌کند. صرافی اوپن لجر دکس، از فناوری بیت‌شیر(Bit Share) استفاده می‌کند و توانسته ویژگی‌های منحصر به فردی به کاربران خود ارائه دهد. کار شما برای ورود به حساب کاربری خود، بسیار راحت است و باید شناسه کاربری و رمز عبور خود را به یاد داشته باشید. رمز عبور شما یک عبارت رمزنگاری شده خواهد بود. این صرافی نیز از 120 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

3- بیت اسکوئر (BitSquare)

صرافی بیت اسکوئر، به صورت همتا‌به‌همتا کار می‌کند. از همین رو توانسته است بستری عالی برای ارزهایی مانند بیت‌کوین فراهم بیاورد. از آنجایی که بیت اسکوئر، یک صرافی غیرمتمرکز است، شما می‌توانید بدون نیاز به شناسه کاربری، وارد حساب کاربری خود شوید. این صرافی، از TOR استفاده می‌کند. جالب است بدانید که صرافی بیت اسکوئر، از 126 ارز پشتیبانی می‌کند.

What-is-a-decentralized-exchange

بیشتر بخوانید: ماشین‌حساب‌های استخراج ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد؟

نتیجه‌گیری

زمانی که صرافی‌های متمرکز، نتوانستند پاسخگوی نیازهای امنیتی کاربران باشند، صرافی‌های غیرمتمرکز، بر روی کار آمدند. صرافی‌های غیرمتمرکز، ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی به کاربران خود ارائه می‌دهند که یکی از آنها، امنیت بالا و غیر‌قابل هک شدن این صرافی‌ها است. شما در صرافی‌های غیرمتمرکز، نیازی به ایمیل یا مشخصات خاصی ندارید. تنها باید کلید خصوصی یا پسورد خود را به‌یاد داشته باشید. اگر کلید خصوصی یا پسورد خود را از یاد ببرید، نمی‌توانید به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید. برای اینکه بتوانیدبا خیال راحت وارد این عرصه شوید،بهتر است مشاوره با افراد متخصص را فراموش نکنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...