ارز دیجیتال اوالانچ یا Avalanche

ارز دیجیتال آوالانچ AVAX چیست؟

Avalanche (AVAX) یک ارز دیجیتال و پلت فرم Blockchain متن باز است که به عنوان یکی از رقبای اتریوم عمل می کند.توکن اصلی آواکس که پیش تر با نام آوا (AVA) شناخته میشد از قراردادهای هوشمند برای پشتیبانی از انواع پروژه های بلاک چین استفاده می کند.تراکنش‌های روی آن تقریباً بلافاصله پردازش می‌شوند زیرا شبکه مقیاس‌پذیری را در اولویت قرار می‌دهد. این توکن همچنین برای پرداخت هزینه های تراکنش و ایمن سازی شبکه اصلی استفاده می شود و به عنوان واحد اصلی بین بلاکچین های شبکه آوالانچ عمل می کند. کارمزد تراکنش ها و میزان سکه های در گردش برای این کریپتوکارنسی با استفاده از یک مدل حاکمیتی تعیین می شود. طبق آمار و گزارش ها، این بلاکچین می تواند ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این شبکه با هدف ارائه خدمات سریع، ایمن و مقرون به صرفه در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد. با توجه به متن باز بودن آوالانچ میتوان گفت که هرکسی می تواند کدهای این پروژه را مشاهده کرده و حتی در توسعه آن مشارکت داشته باشد. خرید اکانت تریدینگ ویو

معرفی شبکه اوالانچ

شبکه Avalanche که در سال ۲۰۲۰ توسط Labs  Avaراه اندازی شد، یک پلتفرم بلاک چین است که قادر به اجرای قراردادهای هوشمند است. Avalanche Blockchain در تلاش است تا ضمن تمرکززدایی و حفظ امنیت، راه حلی مقیاس پذیر و مبتنی بر بلاک چین ارائه دهد. این شبکه همچنین در راستای کاهش هزینه ها، سرعت بخشیدن به تراکنش ها و سازگاری با محیط، اقدامات زیادی انجام داده است. فناوری آواکس به سرعت در فضای ارزهای دیجیتال رایج شد، بنابراین اکنون، کمتر از دو سال بعد، ارزش قفل شده در این شبکه از ۱۰ میلیارد دلار فراتر رفته است و این تعداد در برنامه های غیرمتمرکز (DApps) است. آواکس همچنان به رشد خود ادامه می دهد. با راه اندازی شبکه، کاربران می توانند تعداد نامحدودی از زنجیره بلوک های تعاملی و سفارشی ایجاد کنند. البته برای راه اندازی بر اساس کد راه اندازی، پرداخت هزینه مشارکت الزامی است. احراز هویت بایننس

درباره پروژه آوالانچ

علاوه بر برنامه های غیرمتمرکز (dapps)، پلت فرم قرارداد هوشمند از بلاک چین های مستقل نیز پشتیبانی می کند. در زیر، برخی از ویژگی‌هایی را که اولانچ را از پروژه‌های دیگر منحصربه‌فرد می‌کند، مورد بحث قرار می‌دهیم:سیگنال فارکس
نرخ ایجاد سکه: حداکثر عرضه AVAX به ۷۲۰ میلیون توکن محدود شده است، اما کاربران شبکه می توانند نرخ ایجاد سکه های جدید را نظارت کنند. با شرکت در فرآیند رای‌گیری، دارندگان این سکه دیجیتال می‌توانند تصمیم بگیرند که برای افزودن یک بلوک جدید به Avalanche چقدر پاداش پرداخت می‌شود و بنابراین عرضه را کنترل می‌کنند.
ساختار کارمزد تراکنش: کارمزدهای پردازش تراکنش بسته به نوع تراکنش و تراکم شبکه آوالانچ متفاوت است. تمام هزینه های پرداخت شده سوزانده می شود (از گردش خارج می شود) تا توکن های AVAX به مرور زمان کمیاب شوند. کاربران آن برای تصمیم گیری در مورد کارمزد تراکنش ها رای می دهند و کارمزدهای شبکه طبق این سیستم تغییر می کند.
مکانیسم اجماع: تأیید تراکنش ها در راه اندازی بلاک چین کاملاً منحصر به فرد است. این فرآیند با استفاده از یک مجموعه تصادفی از زیر شبکه ها یا زیرشبکه ها انجام می شود. این زیرشبکه ها تراکنش ها را قبل از تکمیل تایید می کنند.پشتیبانی صرافی هات بیت
تشویق مشارکت کننده: uptime بالا و پاسخ سریع عواملی هستند که می توانند میزان پاداش هایی را که مشارکت کنندگان شبکه برای پردازش تراکنش های این کریپتو دریافت می کنند، افزایش دهند. مقاله آی پی ثابت بایننس
UP Time درصد زمانی را نشان می دهد که دستگاه یا سیستم به درستی داده ها را بارگذاری کرده است. آواکس به طور کلی بر اساس مکانیسم اثبات سهام است. دارندگان توکن AVAX می توانند با واریز این توکن (Stake) در اعتبارسنجی تراکنش های آن شرکت کنند. آنها ملزم به شرکت در آواکس در ازای حق اعتبارسنجی تراکنش های آن هستند. افرادی که بیشترین توکن را استیک می کنند و در فرآیند اعتبارسنجی فعال هستند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتبار سنجی در بلوک های جدید دارند. البته برای رای دادن به مسائل اصلی پروژه و تغییرات حاکمیتی، لازم است یکی از دارندگان سکه اولانچ باشید.سیگنال ارز دیجیتال

آوالانچ چگونه کار می کند؟

در راستای بهبود مستمر فناوری بلاک چین و صنعت کریپتوکارنسی، Avalanche در تلاش است راهی برای حل برخی از مشکلات رایج در بلاک چین های قدیمی مانند بیت کوین بیابد. برخی از این چالش ها فقدان قابلیت همکاری، مقیاس پذیری و قابلیت استفاده بود که اولانچ برای بهبود آنها تلاش می کند. قبلاً گفتیم که اولانچ از شبکه ای از بلاک چین تشکیل شده است. سه زنجیره مجزا در این شبکه یکپارچه شده است که راه منحصر به فردی را برای حل مشکلات فوق ارائه می دهد. با استفاده از این مکانیسم، اولانچ ادعا می کند که سریع ترین پلت فرم قرارداد هوشمند در این صنعت است. اما بیایید نگاهی دقیق تر به این سه یلاکچین بیندازیم:

X-Chain

بلاک چین به عنوان یک پلت فرم غیرمتمرکز برای ایجاد و تجارت دارایی ها استفاده می شود. حرف X از کلمه انگلیسی (eXchanging) گرفته شده است. بلاک چین از پروتکل اجماع Avalanche استفاده می کند. لازم به ذکر است که یکی از دارایی های معامله شده در X-Chain،  AVAX است.آموزش ساخت اکانت رایگان پرمیوم تریدینگ ویو

P-Chain

بلاک چین با هدف هماهنگی اعتبارسنجی ها در شبکه آوالانچ ایجاد شده است و می تواند ابرداده های مربوط به شبکه را مدیریت کند. P از حرف اول کلمه انگلیسی Platform گرفته شده است. کاربران می‌توانند زیرشبکه‌ها ایجاد کنند، اعتباردهنده‌ها را به زیرشبکه‌ها اضافه کنند یا حتی از طریق API بلاک چین یک بلاک چین ایجاد کنند. همچنین از پروتکل اجماع آدم برفی استفاده می کند.

C-Chain

آخرین بلاک چین ادغام شده در شبکه آوالانچ C-Chain است که برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می شود. حرف C از حرف اول کلمه انگلیسی Contract گرفته شده است. همچنین از پروتکل اجماع آدم برفی استفاده می کند. در واقع، C-Chain نمونه ای از یک ماشین مجازی اتریوم است که بر اساس آوالانچ اجرا می شود. کاربر می تواند با استفاده از API بلاک چین قراردادهای هوشمندی را روی آن ایجاد کند و هر کاری را که می توان در شبکه اتریوم انجام داد انجام دهد.
در پروتکل اجماع آواکس، تمامی گره ها به صورت موازی با یکدیگر اجرا می شوند و به این ترتیب تراکنش های اعتبارسنجی به صورت تصادفی اعتبارسنجی می شوند. بررسی تصادفی مکرر احتمال معتبر یا معتبر بودن تراکنش را افزایش می دهد. پروتکل اجماع آدم برفی همان کار را انجام می دهد اما از بلوک ها در یک فرآیند خطی استفاده می کند.

ارز آواکس چیست؟

ارز دیجیتال اوالانچ یا آواکس

آواکس توکن بومی شبکه Avalanche است که به عنوان واحد اصلی در این اکوسیستم عملیات درون شبکه عمل می کند و به طور هدفمند امنیت پلتفرم ها را تقویت می کند. با توجه به اینکه توکن های پرداخت شده به عنوان کارمزد در فرآیند سوزاندن توکن از گردش خارج می شوند، می توان گفت که این ارز دیجیتال به مرور زمان کمیاب می شود. برخلاف سایر پروژه ها، این کریپتوکارنسی توانسته حملات Sybil را کاهش دهد و امنیت خوبی را برای کاربران خود فراهم کند.سیگنال فارکس
مشخصات اصلی این سکه به شرح زیر است:

ذخایر محدود توکن آواکس

برخلاف اتریوم و سایر سکه های آنلاین که تورم سالانه دارند، حداکثر تعداد سکه های AVAX که وجود خواهد داشت ۷۲۰ میلیون واحد خواهد بود. از این مبلغ، ۳۶۰ میلیون به تدریج و در طول زمان و طی یک فرآیند استیکینگ به کاربران تعلق می گیرد. نکته مهم در مورد این توکن این است که تمام هزینه های دریافتی سوزانده شده و از چرخه حذف می شوند. بر این اساس، رسیدن تعداد سکه های AVAX به ۷۲۰ میلیون واحد غیرممکن خواهد بود. این مکانیسم تقریباً شبیه به ساختار ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) است.

فرآیند استیکینگ

Avalanche به دلیل معماری سبک و ساده و فرآیند ذخیره سازی شفاف از دیگر پلتفرم ها متمایز است. برای تبدیل شدن به یک گره اعتبار سنجی در شبکه اوالانچ، باید این سکه را برای حداقل ۲۰۰۰ واحد و شرکت خریداری کنید. همه کاربران ویندوز، مک، لینوکس و اکثر زیرساخت‌های ابری می‌توانند به یک گره تأیید این سکه تبدیل شوند.

پاداش استیکینگ

یکی از تفاوت های اصلی بین اولانچ و سایر شبکه ها مکانیسم حاکمیت آن است. پاداش پایداری در این شبکه با رشد سیستم تغییر خواهد کرد. در سال اول بهره برداری از این شبکه، نرخ پاداش بین ۷ تا ۱۲ درصد ارز دیجیتال AVAX استیک شده خواهد بود.

ارز دیجیتال آواکس چه کاربردهایی دارد؟

توکن بومی اولانچ در دسته توکن های کاربردی قرار می گیرد و به عنوان ابزار معاملاتی برای این شبکه استفاده می شود. به عبارت دیگر، این توکن به عنوان سکه درون شبکه، کارمزد تراکنش ها و موارد دیگر استفاده می شود. آوالانچ نیز قابلیت واریز یا نگهداری را دارد که خود به امنیت بیشتر شبکه کمک می کند. در نهایت، کاربران با AVAX بیشتری در هر چوب پاداش خواهند گرفت. البته برخی از این افراد به قصد کسب درآمد غیرفعال در توکن اولانچ مشترک می شوند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال آوالانچ

مزایا:

۱. پردازش سریع معاملات
۲. قابلیت گسترش
۳. ساختار پاداش به سهامداران و مشترکین
۴. تعامل پذیری
۵. امکان پشتیبانی از بسیاری از پروژه های بلاک چین
۶. آسان برای استفاده

معایب

۱. رقابت قوی پلتفرم هایی مانند اتریوم
۲. لزوم استیک ۲۰۰۰ توکن AVAX برای اعتبارسنج‌های پروژه
۳. عدم جریمه اعتبارسنج‌های بی‌دقت یا خرابکار، با از دست دادن توکن‌هایشان

آوالانچ یا اتریوم؟

قبلاً اشاره کردیم که Avalanche و Ethereum رقبای سرسختی هستند. باید بپرسید چطور؟ در ادامه خواهیم گفت. آواکس ادعا می کند زمان پردازش سریع تر برای تراکنش ها دارد. اولانچ ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند. در مقابل، همین نرخ در شبکه اتریوم تنها ۱۵ تراکنش است. ماهیت موازی پروتکل اجماع Avalanche چیزی است که شبکه را قادر می سازد تراکنش ها را سریعتر از اتریوم تأیید کند. از سوی دیگر، اتریوم در حال حاضر گسترده تر شده است و پروژه ها و تراکنش های بیشتری را پشتیبانی می کند. اما برتری آوالانچ به این معنی است که مقیاس پذیری بیشتر این شبکه می تواند در دراز مدت آن را نسبت به اتریوم برتری دهد. Avalanche می تواند تعداد بسیار زیادی از تراکنش ها را بدون نیاز به زمان پردازش اضافی پشتیبانی کند. پروژه Avalanche از مکانیزم اجماع Proof-of-Stake و Ethereum از الگوریتم Proof-of-Work استفاده می کند. البته اتریوم در تلاش است تا به تدریج به سمت اثبات سهام حرکت کند.Avalanche و Ethereum ساختارهای کارمزد متفاوتی دارند. تمام کارمزدهای پرداخت شده سوزانده شده و از معاملات در اولانچ حذف می شوند. در حالی که تنها درصدی از این هزینه ها توسط شبکه اتریوم سوزانده می شود. میزان این هزینه در هر دو پلتفرم Avalanche و Ethereum با توجه به میزان ازدحام در شبکه متفاوت است. البته ساختار هزینه در پلتفرم اولانچ کاملا توسط کاربران شبکه مدیریت و کنترل می شود.

چگونه توکن های AVAX بخرم؟

ساده ترین و بهترین راه برای خرید آن استفاده از یک صرافی معتبر است. با توجه به تحریم های گسترده علیه ایرانیان، خطر بلوکه شدن سرمایه ارزی آنها بسیار زیاد است. در نتیجه بهترین راه برای خرید و فروش آواکس استفاده از صرافی های معتبر ایرانی است. همچنین، امکان معامله جفت ارزهای AVAX/USDT، AVAX/BTCB و AVAX/ETH با حداقل کارمزد وجود دارد.البته فراموش نکنید که پلتفرم اولانچ از تراکنش های غیرمتمرکز و همتا به همتا بر اساس ارز دیجیتال اولانچ و توکن های اتریوم پشتیبانی می کند.

بهترین کیف پول های Avalanche

کیف پول رسمی آن توسط Ava Labs، سازمان مادر شبکه Avalanche توسعه یافته است و در wallet.avax.network موجود است. Trust Wallet، Metamask، Coin98 Wallet، Trezor و Ledger Nano S از دیگر کیف پول هایی هستند که از آن پشتیبانی می کنند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقالات کیف پول ارز دیجیتال و بهترین کیف پول ارز دیجیتال مراجعه کنید.

همچنین در مقاله کیف پول avax در اینباره صحبت کردیم.

آیا بلاک چین آوالانچ ایمن است؟

با توجه به ماهیت تصادفی مکانیزم اجماع اولانچ، این شبکه را می توان امن در نظر گرفت. Avalanche ادعا می کند که اقدامات امنیتی گسترده ای را برای کاهش قابل توجه آسیب پذیری بلاک چین در برابر حمله تا ۵۱٪ اجرا کرده است و بنابراین خود را امن تر از سایر آنها می داند.

آیا سرمایه گذاری در آواکس خطرناک است؟

آواکس یک ارز دیجیتال است که جزء دارایی های پرخطر محسوب می شود. شما می توانید بر اساس استراتژی معاملاتی خود در آن سرمایه گذاری کنید، اما قبل از آن، ابتدا مطمئن شوید که خطرات و محدودیت های این حوزه را درک کرده اید.

کلام آخر

شبکه Avalanche مقیاس پذیری و امنیت بالایی دارد. این پلتفرم در کنار عملکرد غیرمتمرکز خود و به کمک سرعت بی نظیر خود در بین سایر شبکه ها توانسته این جایگاه را به دست آورد. به نظر می رسد آینده ارز دیجیتال آواکس نیز روشن است و می تواند در آینده نه چندان دور جایگاه بهتری در دنیای کریپتوکارنسی پیدا کند.