این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

بلاک چین را ساده بیاموزیم

بلاک چین را ساده بیاموزیم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/11 2 نظر

بلاک چین در ابتدا در حد یک اصطلاح برای معرفی چگونگی ساختاردهی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها بودند اما امروز در علم کامپیوتر از بلاک چین به عنوان انقلاب پنجم نام برده می‌شود. بلاک چین‌ نگاهی نو به پایگاه داده‌های توزیع شده است. نوآوری موجود در آن‌، ترکیبی از فناوری‌های قدیمی و جدید است. بلاک چین‌ها را می توان گروهی از افراد تصور کرد که آن را کنترل و پایگاه داده های اطلاعات را ذخیره کرده و به اشتراک می گذارند.

بلاک چین چیست ؟ (ویدئو)

بلاک چین یک ساختار داده‌ای است که امکان ایجاد یک دفتر کل عمومی از داده‌ها و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در میان شبکه‌ای از طرف‌های مستقل را فراهم می‌کند.

قبل از مطالعه بیشتر حتماً ویدئوی زیر را تماشا کنید:

انواع بلاک چین 

1- بلاک چین های عمومی 

زنجیره های بلوکی عمومی نظیر بیت کوین شبکه های بزرگ توزیع شده هستند که از طریق یک توکن اجرا می شوند. این بلاک چین ها Open Source بوده و تمام افراد می توانند از آن استفاده کنند.

2- بلاک چین های دارای مجوز 

بلاک چین های دارای مجوز نظیر ریپل (Ripple) نقش هایی که افراد می توانند درون شبکه ایجاد کنند را کنترل می نماید همچنین مانند سیستم های بزرگ و توزیع شده ای هستند که از توکن استفاده می کنند و کد اصلی این زنجیره های بلوکی می تواند Open Source  باشد یا نباشد.

3- بلاک چین های خصوصی

بلاک چین های خصوصی کوچکتر بوده و از توکن استفاده نمی کنند. استفاده از این نوع بلاک چین بسیار کنترل شده است و هر کسی نمی تواند از آن استفاده نماید. این نوع زنجیره بلاک مورد علاقه سازمان هایی است که دارای اعضای مورد اعتماد بوده و اطلاعات محرمانه مبادله می کنند.

همه زنجیره های بلوکی از که به استفاده کنندگان و هر شبکه دیگری اجازه می دهد دفتر عمومی کلرا به صورت ایمن و بدون نیاز به مقام رسمی برای اعمال قوانین مدیریت نمایند. حذف مقام رسمی مرکزی از ساختار پایگاه داده ها مهمترین و قدرتمند ترین جنبه بلاک چین هاست.

هنگامی که داده‌ای در بلاک‌چین ثبت می‌شود تغییردادن یا حذف کردن آن بسیار دشوار است.هنگامی که کسی بخواهد سابقه‌ای را به زنجیره بلاک‌ها اضافه نماید یا به عبارت دیگر تراکنشی را به شبکه اضافه کند کاربرانی که در آن شبکه کنترل تایید را در اختیار دارند،تراکنش را باتوجه به نوع بلاک‌چین بررسی و تایید می‌نمایند.

بلاک چین ها چه کاری انجام می‌دهد ؟

بلاک چین یک مکانیزم نظیر به نظیر بدون مرکز رسمی برای مدیریت جریان داده‌هاست.از راه‌های اصلی حفظ یکپارچه بودن داده‌ها و حذف سیستم کنترل مرکزی داده‌ها این است که یک شبکه توزیع شده بزرگ از کاربران مستقل داشته باشیم، به این معناست که کاربران تشکیل دهنده این شبکه در بیش از یک محل قراردارند.

بلاک چین ها جهت جلوگیری از تقلب و سو‌استفاده از آن نه تنها به صورت غیرمتمرکز هستند بلکه در آنها از رمزنگاری نیز استفاده می‌شود که امکان سو‌استفاده را غیرممکن می‌کنند

ساختار بلاک چین

بلاک چین و ساختار بلاک ها

زنجیره‌های بلوکی شامل سه بخش اصلی می باشند :

1- بلاک:

 لیستی از تراکنش‌های ثبت شده در زمان مشخص در دفتر‌عمومی‌کل می‌باشند. پارامترهایی نظیر اندازه، دوره و رویداد‌های بلاک‌ها در هر بلاک‌ چینی متفاوت است

2- زنجیره

 به عبارتی یک هش می‌باشد که یک بلاک را به بلاک بعدی خود مرتبط می‌کند و به لحاظ ریاضی بین آن دو بلاک زنجیره‌ای ایجاد می‌کند، هش در این زنجیره از داده‌ای ایجاد می‌شود که در بلاک قبلی بود. برای درک بیشتر این موضوع فرض کنید یک هش اثرانگشتی دیجیتال از داده‌هایی است که برای قفل کردن آن‌ها در مکانی روی بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3- شبکه:

 شامل تمامی کاربران موجود در بلاکچین که به آن‌ها گره نیز گفته می‌شود می‌باشند که مانند الگوریتمی برای حفاظت از شبکه وتایید تراکنش‌ها حضور دارند. هر گره شامل تمامی تراکنش‌ها و معاملاتی است که در زنجیره بلاک ها ثبت شده باشد. گره ها یا کاربران در سراسر جهان قرارداشته و هرکسی می‌تواند جزئی از این گره‌ها شود، انگیزه این کاربران یا گره‌ها دریافت پاداشی است که در قبال خدماتشان بر روی بلاک‌چین به آن‌‌ها داده می‌شود که معمولا توکن یا ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین است.

یکی از اشتباهات رایج در افکار عمومی این است که واژه‌های بلاک‌چین و بیت کوین را در کنارهم قرار می‌دهند اما آن‌ها یکی نیستند. در واقع بیت‌کوین دارای یک بلاک‌چین است،بلاک‌چین بیت‌کوین پروتکلی است که امکان انتقال امن بیت‌کوین را فراهم می‌کند.بلاک‌چین از جنس نرم افزاری است اما بیت‌کوین یک ارزرمزنگاری شده خاص است.

 

چرا بلاک‌چین‌ها اهمیت دارند؟

یکی از دلایلی که بسیاری از مردم نسبت به بلاک‌چین علاقه پیدا کرده‌اند این است که باتوجه به ساختار بلاکچین به‌وجود آمدن اعتماد برای اینترنت است.

بلاکچین‌ها میتوانند در داده‌های دیجیتال اعتماد ایجاد‌ نمایند.به عبارتی زمانی که داده‌ای در پایگاه داده بلاکچین وارد می‌شود تغییر دادن و حذف نمودن آن‌ها تقریبا غیرممکن است که چنین قابلیتی تاکنون وجود نداشته است. در گذشته اعتماد در تراکنش های تجاری به صورت آفلاین میسر بود اما هنگامی که داده‌ها در یک قالب دیجیتال دائمی و قابل اعتماد باشند می‌توانید تراکنش‌‌های تجاری آنلاین را به همان شکل انجام دهید.هر آنچه که به صورت آفلاین انجام می‌شده مانند موارد مالکیتی و هویتی میتواند به صورت آنلاین ایجاد و نگهداری شود همچنین فرآیند های بانکداری مانند انتقال پول اکنون به صورت آنی قابل انجام است.

نخستین کاربرد در این زمینه برای انتقال دیجیتال ایمن مقادیر پولی مانند جابجایی پول و دارایی طراحی شده بود که بلاک‌چین‌ها از طریق مبادله این کار را میسر کردند.بنابراین قابلیت شبکه‌های بلاک‌چین بسیار فراتر از این‌هاست.

نیروی محرک بلاک چین ها : تفاهم

اعتماد در بلاک چین

بلاکچین ها ابزاری قدرتمند هستند که می‌توانند سیستم‌های ایمنی را ایجاد نمایند بدون آنکه کسی برای آن مقرراتی را وضع نماید.

در دنیای بلاک چین تفاهم عبارت است از توافق میان گروهی از سهامداران که عموما به همدیگر اعتماد ندارند. این سهامداران همان گره‌ها یا کاربران بلاکچین می‌باشند. هر زنجیره بلوکی برای ایجاد توافق در تراکنش های خود الگوریتم خاص خود را دارد و مدل‌های مختلفی در انواع توافق وجود دارد، در برخی بلاک چین ها مبادله ارزش مانند پول،برخی داده‌ها رو ذخیره می‌کنند و برخی دیگر امنیت سیستم‌ها و قراردادها رو تامین می‌نمایند.

مثلا در شبکه بیت کوین عبارت است از مبادله ارزش خود میان اعضای شبکه، بیت کوین بر اساس این فرض عمل می‌کند که افرادی قصد دارند تاریخچه مبادلات را خراب کنند و بیت کوین ها را به سرقت ببرند بنابراین مدلی را جهت رسیدن به تفاهم در شبکه خود مطرح نموده است که "اثبات کار" نام دارد.

اکثریت بلاک چینها براساس همان پیش فرض بیت‌کوین عمل می‌کنند که توسط افرادی که قصد تخریب را دارند مورد حمله قرار خواهند گرفت. تهدید مورد انتظار و درجه اعتمادی که شبکه در گره‌های فعال در بلاک چین وجود دارد،نوع الگوریتم را که آن‌‌ها برای تسویه دفتر‌عمومی‌کل مورد استفاده قرار می‌دهند،تعیین خواهد کرد. به عنوان مثال بیت کوین و اتریوم از الگوریتم تفاهم قوی به نام اثبات کار استفاده کرده و چیزی به نام اعتماد در شبکه وجود ندارد.

اما در سوی دیگر بلاک چین هایی وجود دارند که برای اثبات تراکنش‌های مالی میان طرف های شناخته شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.بنابراین می‌توانند از شیوه تفاهم سبک‌تر و سریع‌تری استفاده کنند به این جهت که نیاز به تراکنش های سریع‌تر مهم است به همین جهت الگوریتم اثبات کار که در بلاکچین بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود برای این زنجیره های بلاک بسیار کند و پر هزینه می‌باشد زیرا این شبکه‌ها کاربران و گره‌های کمی در شبکه داشته و سرعت تراکنش‌ها برای آن‌ها اولویت دارد.

کاربرد بلاک چین

بلاک چین ها فراتر از مبادله ارزش درحال رشد هستند و در حال ورود به همه صنایع می‌باشند،زنجیره‌های بلوکی اعتمادی را با خود آورده‌اند که در حال حاضر امکان تجارت آنلاین را به گونه‌ای فراهم شده است که در گذشته این چنین نبوده است.

اکثریت بلاکچین های فعلی پیرامون انتقال سریع و ارزان پول یا سایر شکل‌های ارزش استفاده می‌شوند که شامل مبادله سهام شرکت‌ها و مبادله انواع ارز‌هاست اما اکنون پروژه‌های بزرگتر و طولانی مدت‌تر بلاکچین از جمله سیستم‌های دولتی ثبت زمین ، هویت و امنیت سفر‌های بین المللی در دست بررسی هستند.

امکانات بیشمار بلاک چین صاحبان کسب و کار‌ها ، دولت‌ها و گروهای سیاسی را برای استفاده از این تکنولوژی به وجد آورده است کشورهای نظیر انگلستان ، ونزوئلا ، سنگاپور و امارات این فناوری را راهی برای کاهش هزینه‌ها، ایجاد ابزارهای مالی جدید و نگهداری سوابق می‌دانند و سرمایه‌گذاری‌های اولیه در این زمینه را شروع کرده‌اند.

بلاک‌چین شرایطی را به وجود آورده است که اعتماد از معادلات خارج می‌شود. مسئله‌ای که با نبودن زنجیره های بلوکی مسئله بزرگی بود اما با به وجود آمدن بلاک چین کوچک شده است.بدین ترتیب زنجیره های بلاکی ساختار تراکنش های اقتصادی و اجتماعی را تغییر خواهد داد.

جدول زیر کاربرد‌های متناظر با هریک از انواع بلاک‌چین را نشان می‌دهد.

هدف اصلی نوع بلاک چین
انتقال ارزش میان طرف‌هایی که به یکدیگر اعتماد ندارند عمومی
انتقال ارزش میان طرف هایی که بهیکدیگر اعتماد دارند خصوصی
ایجاد سازمان غیرمتمرکز عمومی یا دارای مجوز
ایجاد قرارداد‌های غیرمتمرکز عمومی یا دارای مجوز
انتشار داده‌های مالکیت زمین عمومی
تجارت پول یا دارایی دیجیتال عمومی یا دارای مجوز
ایجاد امنیت سیستم‌ها عمومی

بلاک چین عمومی نسبت به بلاک چین خصوصی و دارای مجوز امنیت بیشتری دارد اما کندتر و گران‌تر هستند. امنیت آن‌ها به وسیله ارز‌دیجیتال تامین شده و ظرفیت ذخیره سازی محدودی دارند. بلاک‌چین های دارای مجوز بسیار سریع‌تر عمل کرده و ظرفیت بیشتری نسبت به بلاکچین عمومی دارند همچنین بلاک‌چین های خصوصی از یک ارز‌رمزنگاری شده استفاده نکرده و از همان سطح شبکه‌های غیر متمرکز برخوردار نیستند، این نوع بلاک چین ها می‌توانند ظرفیت نامحدودی داشته باشند.

فناوری زنجیره های بلوکی تقریبا در تمامی حوزه‌های کسب و کار کاربرد دارد، این فناوری رشدی انفجاری در صنایع مالی،‌سلامت ، بیمه و حکمرانی و دولت داشته و این تازه اول راه است. همه دنیا در حال تغییر بوده و احتمالات پیش‌رو بیشمار است.

نظرات

captcha Refresh
mahdi
۱۳۹۷/۱۲/۰۶۰۰
پاسخعالی ممنون بابت اطلاعاتتون
کاربر اصلی
۱۳۹۷/۱۲/۱۰۰۰

تشکر از بازخورد شما

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...