این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

تفاوت کوین و توکن چیست؟

تفاوت کوین و توکن چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/17 0 نظر

حال که بازار ارزهای دیجیتال و اصطلاحات مربوط به این ارزها فراگیر شده است، شاهد استفاده بسیار از واژه‌هایی نظیر "کوین" و "توکن" هستیم. برخی از افراد از هر دو واژه، برای اشاره به تمام دارایی‌های دیجیتال در دسترس استفاده می‌کنند که این موضوع، اشتباه است. در این مقاله، ما به بررسی تفاوت‌های کوین و توکن می‌پردازیم زیرا این دو واژه، باعث سردرگمی افراد تازه وارد در حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای رمزگذاری شده) شده است.

تفاوت­ بسیار زیادی بین کوین‌های رمزنگاری و توکن‌های رمزنگاری وجود دارد، بنابراین شما باید بدانید که مفهوم آنها چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند. این مقاله با بررسی دلیل سردرگمی اکثر مردم در تشخیص تفاوت کوین و توکن شروع می‌شود. سپس توضیحی در مورد مفهوم اصلی کوین و توکن‌ها ارائه خواهد داد، همچنین مثال‌هایی از کوین و توکن نیز ارائه شده و توضیح می‌دهیم که چطور هر کدام آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در پایان این مطلب، شما می‌توانید تشخیص دهید که یک دارایی دیجیتال، کوین است یا توکن.

 

کوین چیست؟

کوین دیجیتال به دارایی گفته می‌شود که در بلوک‌چین بومی باشد. به بیان ساده‌تر، بیت‌کوین، لایت­‌کوین یا اتر را در نظر بگیرید. هر کدام از این کوین‌ها در بلاک‌چین خود حضور دارند.

بنابراین، سه مورد زیر را بخوانید تا این موضوع برای‌تان واضح‌تر شود:

- بیت‌کوین در بلاک‌چین بیت‌کوین، عمل می‌کند.

- اتر در بلاک‌چین اتریوم، عمل می‌کند.

- نئو در بلاک‌چین نئو، عمل می‌کند.

معاملات کوین‌های دیجیتال را هر شخصی می‌تواند انجام دهد. با این حال، هنگام ارسال و دریافت آنها، هیچ کوین فیزیکی بین افراد رد‌و‌بدل نمی‌شود. تمام "کوین‌ها" به عنوان یک داده در پایگاه داده جهانی نگهداری می‌شوند. این پایگاه داده (بلاک‌چین) تمام معاملات را پیگیری می‌کند و توسط رایانه‌های سراسر جهان بررسی و تأیید می‌شود.

Coins-vs-Tokens

بیشتر بخوانید: سکه خصوصی (privacy coin) چیست؟

کوین چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

کوین‌های دیجیتال معمولاً به همان شیوه کوین‌های دنیای واقعی (سکه واقعی) یعنی به عنوان پول استفاده می‌شوند. شما می‌توانید کوین‌هایی مثل بیت‌کوین، لایت‌کوین و مونرو را مانند سکه‌های کیف پول واقعی خود در نظر بگیرید. اغلب آنها برای هیچ هدف دیگری به‌جز پول مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این کوین‌های "به شکل پول" به صورت زیر استفاده می‌شوند:

1- برای انتقال پول.

2- به عنوان یک فروشگاه پر از سود.

3- به عنوان یک واحد محاسبه.

بیایید بیت‌کوین را به عنوان یک مثال در نظر بگیریم، تا مطمئن شویم که مفاهیم بالا را متوجه شده‌اید.

- BTC (بیت‌کوین) را می‌توان جهت پرداخت مبلغ کالاها و خدمات در اینترنت و همچنین در بسیاری از مکان‌های دنیای واقعی استفاده کرد.

- شما می‌توانید آن را برای مدت زمان طولانی ذخیره کنید و هیچ اتفاقی برای آن نمی‌افتد. سپس شما می‌توانید از آن برای مبادله‌ای با ارزش یکسان استفاده کنید.

- همچنین می‌توانید خریدهای خود را در بیت‌کوین قیمت‌گذاری کنید.

به غیر از این استفاده پولی، هیچ استفاده دیگری از بیت‌کوین وجود ندارد. نمی‌توان آن را برای به دست آوردن بیت‌کوین‌های بیشتر ذخیره کرد. از این BTC تنها به عنوان پول استفاده می‌شود.

با این حال، برخی از کوین‌های دیجیتال (مانند اتر، نئو و دش) دارای ویژگی‌های بیشتری هستند و تنها به عنوان پول، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

- اتر (ETH) برای معاملات سوخت در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. توکن‌ها را می‌توان در اتریوم ساخت اما همچنان اتر باید وجود داشته باشد تا یک توکن ارسال شود.

- نئو (NEO) در یک کیف پول برای کسب سود سهام ذخیره می‌شود. این سود سهام به عنوان GAS شناخته می‌شود. توکن‌ها را درست همانند اتریوم می‌توان در NEO نیز ساخت. هنگام ارسال یک توکن به شبکه NEO، شما باید GAS را به عنوان هزینه معامله پرداخت کنید، درست همانطور که از اتر برای پرداخت هزینه‌های اتریوم استفاده می‌شود.

- در نهایت، داشتن دش (DASH) به اندازه کافی به کاربران اجازه می‌دهد تا تصمیمات مهمی در شبکه دش اتخاذ کنند. اگر یک ایده پیشنهاد شده برای ارتقاء شبکه DASH وجود داشته باشد، افرادی که دش کافی دارند، می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا ارتقاء باید انجام شود یا خیر. این حق رأی یا همان تصمیم‌­گیری به دارندگان دش اجازه می‌دهد که در مورد نحوه انجام پروژه تصمیم‌­گیری کنند.

coin-and-token

بیشتر بخوانید: کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال

مثال‌هایی از کوین‌ها

تمام دارایی‌های دیجیتال بزرگ سرمایه بازار به عنوان کوین تعریف می‌شوند. با این حال، تمام کوین‌ها سرمایه بزرگ بازار را ندارند. وب‌سایت قیمت صنعت بیش از 900 نمونه مختلف از کوین‌ها را معرفی می‌کند. با این وجود، ما نمی‌خواهیم تک‌تک این مثال‌ها را در این مقاله ذکر کنیم. ما معروف‌ترین و پر‌استفاده‌ترین‌های آنها را به شما معرفی می‌کنیم. این مثال‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید مفهوم کوین را خیلی خوب درک کنید: بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، لایت‌کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو، استلار، نئو، و مونرو.

 

توکن چیست؟

اغلب به توکن‌ها، کوین‌های دیجیتال نیز گفته می‌شود. با این حال، استفاده از کوین‌های دیجیتال به جای توکن درست نیست. تفاوت بزرگی بین این دو وجود دارد.

توکن‌ها در بلاک‌چین‌های موجود ایجاد می‌شوند. در حقیقت، به لطف ایجاد و تسهیل قراردادهای هوشمند، رایج‌ترین پلتفرم توکن بلاک‌چین، اتریوم است. توکن‌هایی که در پلتفرم اتریوم ساخته شده­ باشند، به عنوان توکن‌های ERC-20 شناخته می‌شوند.

با این حال، نئو را می‌توان به عنوان یک مثال دیگر در نظر گرفت. همانطور که در بالا ذکر شد، توکن‌های پلتفرم اتریوم به عنوان توکن‌های ERC-20 شناخته می‌شوند، NEO از توکن‌های شناخته شده به نام توکن‌های NEP-5 استفاده می‌کند. هر شخصی می‌تواند توکن سفارشی خود را در یکی از این پلتفرم‌ها ایجاد کند.

 

توکن‌ها چگونه ایجاد می‌شوند؟

در حقیقت ایجاد توکن‌ها به طور شگفت‌آوری آسان‌تر از آنچه هست که فکرش را می‌کنید. با این حال، این کار را به یک تازه وارد توصیه نمی‌کنیم اما کسی که کمی تجربه در برنامه‌نویسی داشته باشد، می‌تواند توکن اختصاصی خود را در زمانی کوتاه ایجاد کند. با این وجود، توسعه‌دهنده باید برخی از کوین‌های بومی را به بلاک‌چینی منتقل کند که در توکن در آن ایجاد می‌شود.

برای مثال، اگر توکن در اتریوم ایجاد شود، توسعه دهنده باید مقداری از اترهای اتریوم را خرج کند، تا استخراج کننده‌های شبکه اعتبار معامله توکن را تأیید کنند.

به یاد داشته باشید که برای تمام معاملات توکن در بلاک‌چین باید هزینه کنید و این هزینه تنها به ایجاد توکن محدود نمی‌شود. بنابراین، هر کاری که در اتریوم انجام می‌شود، باید از کوین‌های اتر برای انتقال توکن‌های خاص از یک کاربر به دیگری یا بین برنامه و کاربر استفاده شود.

 

تفاوت کوین و توکن: هدف آنها

اکثر توکن‌ها ایجاد می‌شوند تا توسط برنامه‌های غیر متمرکز مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که توسعه‌دهندگان توکن‌های اختصاصی خود را ایجاد می‌کنند، می­‌توانند در مورد این مسأله تصمیم بگیرند که چه تعداد واحد می‌خواهند ایجاد کنند و هنگامی که این توکن‌های جدید ایجاد شدند، به کجا فرستاده شوند. آنها باید برخی از کریپتوکارنسی‌های بومی را در بلاک‌چینی صرف کنند که می‌خواهند توکن خود را در آن ایجاد کنند.

پس از ایجاد توکن‌ها، آنها اغلب برای فعال کردن ویژگی‌های برنامه‌ای استفاده می‌شوند که برای آن طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، موزی­کوین (Musicoin) یک توکن است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به ویژگی‌های مختلف پلتفرم Musicoin دسترسی داشته باشند که می‌تواند تماشای یک موزیک ویدئو یا گوش دادن به یک آهنگ باشد.

بایننس (مبادله) هم دارای توکن مخصوص خود است. هنگامی که کاربران با BNB  (یعنی همان Binance token) تجارت می‌کنند، هزینه‌های آنها 50٪ کمتر می‌شود.

بعضی از توکن‌ها برای یک هدف کاملا متفاوتی ایجاد می‌شوند، به عنوان مثال: برای نشان دادن یک چیز فیزیکی. بیایید تصور کنیم که شما می‌خواهید خانه خود را با استفاده از یک قرارداد هوشمندانه به فروش برسانید. شما نمی‌توانید به طور فیزیکی خانه خود را در یک قرارداد هوشمند قرار دهید، می‌توانید؟ خیر. بنابراین، به جای آن، می‌توانید از یک توکن استفاده کنید که در واقع نماینده‌ای از خانه شما است.

وی پاور (WPR) نمونه خوبی از توکن است که یک چیز فیزیکی را نشان می‌دهد. پروژه وی پاور به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، برق را در بلاک‌چین بخرند و به فروش برسانند. توکن آن (WPR) مقدار مشخصی از انرژی را نشان می‌دهد.

Coins-vs-Tokens

بیشتر بخوانید: ICO (آیکو) چیست؟ هر آنچه که باید درباره ICO بدانید

مزیت بزرگ ایجاد توکن

از آنجایی که توسعه دهنده توکن مجبور نیست بلاک‌چین خاص خود را ایجاد کند، آنها می‌توانند زمان و منابع خود را ذخیره کنند. آنها می‌توانند در حالی که امنیت بلاک‌چین بومی در دسترس است، از ویژگی‌های کریپتوکارنسی استفاده کنند.

زمان تنها چیزی نیست که توکن نمی­‌گذارد هدر برود، اگر شما به جای توکن، بلاک‌چین و کوین خود را ایجاد کنید، باید استخراج‌کنندگان را نیز برای تائید اعتبار معاملات خود پیدا کنند. استخراج‌کنندگان زیادی برای ایجاد یک بلاک‌چین قوی و امن مورد نیاز هستند. عقلانی‌تر خواهد بود که رایانه‌های زیادی بر روی یک بلاک‌چین به اشتراک گذاشته شده کار کنند و اینکه هزاران بلاک‌چین ضعیف و غیر‌متمرکز وجود داشته باشد اصلا منطقی نیست. این یک روند بسیار طولانی‌تر و گران‌تر است.

 

بررسی جزئی‌تر چگونگی عملکرد توکن‌ها

توکن‌ها برای ارتباط با برنامه‌های غیر‌متمرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در رأس بلاک‌چین‌های مختلف ساخته شده‌اند. سیویک (Civic) مثال خوبی برای این مسأله است. سیویک از یک توکن به نام CVC استفاده می‌کند.

برنامه آنها شناسه­‌های رمزگذاری شده بلاک‌چین اتریوم را پیگیری می‌کند. هدف آن ارائه یک روش ارزان‌تر، قابل‌اطمینان و کارآمدتر برای بررسی هویت‌ها است. بیایید با یک مثال این موضوع را بیشتر توضیح دهیم:

اگر شما به یک تعطیلات خارجی بروید، باید در مسیر هویت خود را در مکان‌های بسیاری تأیید کنید. اولین مکان ممکن است فرودگاه باشد. اگر شرکت هواپیمایی همکار Civic بود، آنها کد QR را برای درخواست اطلاعاتی در مورد شما (مسافر) به شما ارسال می‌کردند.

با استفاده از برنامه Civic، شما می‌توانید اطلاعات خود را مستقیماً از دستگاه تلفن‌همراه خود به شرکت ارسال کنید. اطلاعات در دستگاه ذخیره می‌شوند اما به طور کامل رمزگذاری می‌شوند. این کار مانع از به سرقت رفتن اطلاعات شما می‌شود­. اسکن اثر انگشت می‌تواند ثابت کند که شما مالک داده‌های دریافت شده هستید. سپس می‌توانید از این دستگاه برای تأیید هویت خود در مکان‌های مختلف در طول مسیر (فرودگاه، هتل، و غیره) استفاده کنید. توکن  CVCبرای معامله در این سرویس‌های مرتبط با هویت استفاده می‌شود و سپس سوابق آن در بلاک‌چین / پایگاه داده ذخیره می‌شوند. خب با طرز کار توکن CVC آشنا شدیم و بنابراین متوجه شدیم که از آن تنها به عنوان پول استفاده نمی‌شود.

Coins-vs-Tokens

بیشتر بخوانید: تبدیل بیت‌کوین به ریال چگونه است؟

نتیجه‌گیری

شما می‌توانید تشخیص دهید که منظور از "کوین دیجیتال" و "توکن دیجیتال" چیست. مفهوم آنها خیلی هم گیج‌کننده و مبهم نبود، اینطور نیست؟ بهتر است تعریف ساده‌ای از کوین و توکن را بدانید و بتوانید آن را به بقیه توضیح دهید: کوین‌ها در بلاک‌چین خود بومی هستند، در حالی که توکن‌ها بر روی بلاک‌چین دیگری مانند اتریوم یا نئو ساخته می‌شوند.

بنابراین، حال که تعریف کوین و توکن را می‌دانید، در مورد ارز دیجیتال مورد علاقه خود فکر کنید. به کدام یک فکر می‌کنید؟ کوین یا توکن؟ فکر می‌کنید کدام یک از این دو برای شما مناسب است؟ برای آگاهی از تمامی این موضوعات کافیست، وقت خود را برای یک مشاوره مفید خالی کنید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...