این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال

کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/10 0 نظر

قبل از اینکه بخواهید در هر ارز رمزگذاری شده سرمایه‌گذاری کنید، با مسأله‌­ای رو‌به‌رو خواهید شد که کلید خصوصی و عمومی نامیده می­‌شوند. این دو، بلوک­‌های منحصر به فرد رمزگذاری هستند که دارندگان ارز خاص را شناسایی می‌کنند و یک لایه امنیتی هستند که می‌­توانید از طریق آنها از حریم خصوصی همه معاملات مطمئن شوید. قبل از اینکه وارد دنیای رمزنگاری شوید، بهتر است با مفهوم کلید خصوصی و عمومی آشنا شوید.

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی، یک کد رمزنگاری است که به کاربر اجازه می‌دهد ارزهای رمزگذاری شده را در حساب خود دریافت کند. کلید عمومی همراه با کلید خصوصی، ابزارهای ضروری برای اطمینان از امنیت رمزنگاری هستند.

 

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی، شکل پیچیده رمزنگاری است که به کاربر اجازه می‌دهد تا به کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده) خود، دسترسی پیدا کند. کلید خصوصی یک جنبه جدایی‌ناپذیر از بیت‌کوین و آلت‌کوین است و از کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیر‌مجاز به وجوه، محافظت می‌کند.

کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: ICO (آیکو) چیست؟ هر آنچه که باید درباره ICO بدانید

نگاهی نزدیک به کلید عمومی و خصوصی

هنگامی که یک کاربر اولین معامله خود را با بیت‌کوین یا آلت‌کوین آغاز می‌کند، یک جفت منحصر به فرد کلید عمومی و کلید خصوصی ایجاد می‌شود. هر یک از کلیدها یک رشته طولانی از رمزها هستند که به حفظ امنیت دارایی کاربر در اکوسیستم دیجیتال کمک می‌کنند. کلید خصوصی، تنها مخصوص کاربر است و فقط کاربر از آن اطلاع دارد و به عنوان شناسه دیجیتال او عمل می‌کند. کلید خصوصی به کاربر اجازه می‌دهد تا هر معامله دیگری را از حساب کاربری خود انجام دهد. یک الگوریتم پیشرفته برای تولید کلید عمومی به کلید خصوصی اعمال می‌شود و هر دو کلید در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌شوند.

هنگامی که یک تراکنش توسط کاربر برای فرستادن بیت‌کوین‌ها به شخص دیگری آغاز می‌شود، تراکنش باید به شبکه‌ای منتقل شود که در آن گره‌های توزیع شده (یعنی افرادی که پشت کامپیوتر هستند)، قبل از به اتمام رسیدن مبادله و ذخیره آن در بلوک‌چین، صحت و اعتبار تراکنش را تایید کنند. قبل از اینکه تراکنش به شبکه منتقل شود، از طریق کلید خصوصی به صورت دیجیتالی امضا می‌شود. این امضا، مالکیت کلید خصوصی را نشان می‌دهد، هرچند که جزئیات کلید خصوصی را برای هر کسی فاش نمی‌کند. از آنجایی که یک کلید عمومی از طریق کلید خصوصی ساخته می‌شود، کلید عمومی کاربر، برای اثبات این مسأله استفاده می‌شود که امضای دیجیتالی برگرفته از کلید خصوصی شخص است. هنگامی که معامله تایید شد، وجه به آدرس عمومی دریافت‌کننده ارسال می‌شود.

آدرس عمومی یک نسخه هش از کلید عمومی است. از آنجایی که کلید عمومی از یک رشته بسیار طولانی از اعداد ساخته شده است، پس برای تشکیل آدرس عمومی، آن را فشرده و کوتاه می‌کنند. در واقع، کلید خصوصی، کلید عمومی را تولید می‌کند که آن هم به نوبه خود باعث تولید آدرس عمومی می‌شود. هنگامی که دو نفر با یکدیگر به توافق می‌رسند و یکی از آنها به دیگری توکن یا سکه ارسال می‌کند، آدرس‌های عمومی خود را به یکدیگر نشان می‌دهد. آدرس عمومی مثل یک شماره حساب بانکی است. فرستنده به این شماره نیاز دارد تا بتواند وجوه را به گیرنده ارسال کرده و پس از آن گیرنده می‌تواند با استفاده از کلید خصوصی خود، آن وجوه را ذخیره یا برداشت کند.

اگرچه کلید و آدرس عمومی از کلید خصوصی به وجود می‌آیند، عکس این ماجرا تقریباً غیرممکن است. شبکه کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده) با استفاده از توابع ریاضی پیچیده، ایمن باقی می‌ماند تا اطمینان حاصل شود که نمی‌توان یک کلید خصوصی را از طریق کلید عمومی تولید کرد. بخصوص از آنجایی که کلید عمومی و نسخه هش آن را هر کسی در شبکه می‌تواند ببیند، بنابراین اگر بتوان کلید خصوصی را از روی آنها ساخت، دیگر امنیتی برای کاربر وجود نخواهد داشت. از آنجایی که تولید دوبارهِ کلید خصوصی از طریق کلید یا آدرس عمومی غیر‌ممکن است، اگر یک کاربر کلید خصوصی خود را از دست بدهد، هر بیت‌کوین یا آلت‌کوین واقع در آدرس عمومی او برای همیشه غیرقابل دسترسی خواهد بود. در مقابل، یک کاربر که کلید عمومی خود را از دست می‌دهد، می‌تواند آن را از طریق کلید خصوصی خود بازسازی کند.

 

کلید خصوصی، کلید عمومی و استخراج ارز رمزنگاری شده

متوجه شدیم که کلید خصوصی، کلید عمومی و آدرس‌ها به چه معنی هستند، حال بیایید ببینیم استخراج کریپتوکارنسی یا همان ارز رمزنگاری شده چیست. تا زمانی که شبکه از مدارک تأیید کار استفاده کند، کلیدها و آدرس‌های خصوصی توسط مشارکت استخراج کنندگان کریپتوکارنسی در شبکه‌های بلوک‌چین ایجاد می‌شوند. در حالیکه استخراج‌کنندگان بلوک‌چین به عنوان مشارکت‌کنندگان سودآوری در نظر گرفته می‌شوند که از طریق رمزگذاری از مبادلات در شبکه محافظت می‌کنند (مانند رمزگذاری یک پیام که از یک آدرس به دیگری ارسال می‌شود)، استخراج‌کنندگان همچنین برای حفظ امنیت آدرس‌های کیف پول و کلیدهای خصوصی تلاش می‌کنند. با استفاده از اصول رمزنگاری مشابهی که برای رمزگذاری معاملات استفاده می‌کنند، استخراج‌کنندگان مطمئن می‌شوند که تمام کیف پول‌ها دو رشته رمز طولانی و منحصر به فرد، یکی برای آدرس و دیگری برای کلید خصوصی دریافت می‌کنند.

برای ساده کردن این فرآیند پیچیده، تصور کنید که شما یک استخراج‌کننده در یک شبکه بلوک‌چین هستید. چنانچه به دنبال سودآوری برای کمک به قدرت محاسبات در شبکه باشید (یا خیر)، نرم افزاری را اجرا می‌کنید که پازلی پیچیده و مجازی را به روش حدس زدن و چک کردن حل می‌کند. هنگامی که شما یک پازل را حل می‌کنید، این راه‌حل برای رمزگذاری یک معامله در شبکه در یک بلوک ناپایدار استفاده می‌شود که به یک لایۀ عمومی قابل تغییر (بلوک‌چین) اضافه خواهد شد. گاهی اوقات، تلاش‌های شما به قسمت‌هایی از شبکه بلوک‌چین متصل می‌شوند که مشارکت‌های رمزنگاری برای ارائه آدرس‌های رمزگذاری شده منحصر به فرد و کلیدهای خصوصی به کاربران جدید استفاده می‌شود.

کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

مشکلات کلیدهای خصوصی و عمومی

دو مسأله اصلی وجود دارد که در برخورد با کلیدها و آدرس‌های خصوصی با آنها رو‌به‌رو می‌شویم. یکی از این مسائل این است که پیدا کردن کلیدهای خصوصی در اینترنت بسیار دشوار است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید، باید آدرس و کلید خصوصی کیف پول خود را به یاد داشته باشید که به صورت "A532128B29C" و "F6432E2353A986" هستند. در حالی که این ویژگیِ بیشترِ شبکه‌های بلوک‌چین است و به ما کمک می‌کند تا کاربران مختلف را از یکدیگر متمایز کنیم، به شدت دسترسی کاربر را سخت می‌کند. تصور کنید که چند کاربر در شبکه بلوک‌چین ثبت نام یا یک کیف پول دریافت کرده و اطلاعات کلید خصوصی خود یا حتی آدرس خود را فراموش کرده‌اند. با این حال، برخی از شبکه‌های بلوک‌چین به کاربران اجازه می‌دهند تا یک نام دامنه را به آدرس خود اضافه کنند، بنابراین ارسال رمزنگاری به یک آدرس عمومی ساده‌تر می‌شود.

مسأله دوم این است که اگر شما چند نوع توکن را در کیف پول‌های مختلف نگه دارید، پیگیری انواع مختلف کلید خصوصی برای شما بسیار دشوار می‌شود. تصور کنید که می‌خواهید در چند کریپتوکارنسی سرمایه گذاری کنید. پس از آن، آدرس هر کدام از کیف پول‌ها و کلید مربوطه را در دفترچه یادداشت خود می‌نویسید. سپس روز بعد دوباره به دفتر کار خود بازمی‌گردید و متوجه می­‌شوید که یک کلید خصوصی را کنار آدرس اشتباه نوشته‌اید یا اینکه در هنگام تمیزکاری آن را دور انداخته‌اید. اگر این اتفاق بیفتد، شما بلافاصله تمام دارایی‌های سرمایه‌گذاری خود در بلوک‌چین را از دست خواهید داد.

 

انواع رمزنگاری در کلیدهای خصوصی و عمومی

در این مقاله با رمزنگاری­ در کلیدهای خصوصی و عمومی آشنا شدیم. حال می‌خواهیم شما را با انواع این رمزنگاری آشنا کنیم. رمزنگاری در کلیدهای خصوصی و عمومی دو نوع دارد. در ادامه به توضیح این دو نوع رمزنگاری می‌پردازیم:

1- رمزنگاری نامتقارن مخصوص کلید عمومی و خصوصی

رمزنگاری نامتقارن روشی است که به کاربر اجازه می‌دهد پیام‌های رمزگذاری شده را به گیرنده ارسال کند. این نوع رمزگذاری بر اساس الگوریتم رمزنگاری برای تولید جفت‌های منطبق کلیدهای عمومی و خصوصی است، به طوری که کلید خصوصی را نمی‌توان با توجه به کلید عمومی حدس زد.

سپس، کلید عمومی با استفاده از تکنیک‌هایی مانند گواهی‌های دیجیتال منتشر می‌شود. کلید خصوصی در نرم افزار فعال رمزگذاری، پیکربندی شده و مخفی نگه داشته می‌شود.

2- رمزگذاری متقارن مخصوص کلید خصوصی

رمزنگاری متقارن تنها بر اساس کلید خصوصی است. به عنوان مثال، رمزگذاری متقارن ممکن است برای رمزگذاری اطلاعات استفاده شود. این نوع رمزگذاری همچنین در به اشتراک گذاشتن کلیدهای خصوصی استفاده می‌شود.

در بسیاری از موارد، رمزنگاری نامتقارن برای راه‌اندازی یک بخش و تبادل کلید خصوصی استفاده می‌شود. در ادامه، ارتباط با استفاده از روش متقارن، رمزگذاری می‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که رمزگذاری متقارن، سریع‌تر از رمزنگاری نامتقارن است.

کلید خصوصی و عمومی در ارزهای دیجیتال

بیشتر بخوانید: استخراج بیت‌کوین چگونه انجام می‌شود؟

نتیجه‌گیری

آدرس‌ها، کلیدهای خصوصی، عمومی و رمزنگاری پر از مسائل عجیب ریاضی هستند. شاید با وارد شدن به این عرصه و خواندن مطالبی در این مورد سردرگم شوید. اگر می‌خواهید در این عرصه قدم بگذارید وسرمایه‌گذاری کنید اما فکر می‌کنید که این کار بسیار پیچیده و دشوار است، می‌توانید با خواندن مطالب متعدد در این زمینه، اطلاعات خود را بالا ببرید و تصمیم درست را بگیرید. با این وجود، اگر تنها مفاهیم و نحوه عملکرد آن‌ها را بدانید، کافی است و می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید. در نهایت پیشنهاد ما به شما این است که با اختصاص دادن زمانی برای مشاوره با متخصصان در این حوزه، احتمال اشتباه در سرمایه‌گذاری را به صفر برسانید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...