مقدمه

اکثر افرادی که در بیت کوین سرمایه گذاری می کنند یا در رویدادهای عرضه اولیه سکه (ICO) شرکت میکنند معمولاً نگران دو چیز هستند. اول بازگشت سرمایه (ROI) است که به سودی که از فروش اولیه به دست می آورند اشاره دارد. سپس موضوع دوم مربوط به میزان ریسک سرمایه گذاری است.وقتی ریسک خیلی زیاد باشد، سرمایه‌گذاران ممکن است سرمایه اولیه خود را (به طور جزئی یا کامل) از دست بدهند، که می‌تواند منجر به بازگشت سرمایه منفی شود. احراز هویت بایننس
البته هر سرمایه گذاری همیشه با ریسک هایی همراه است. با این حال، در مواردی که سرمایه گذار به طور ناگهانی درگیر طرح های پونزی یا هرمی می شود، ریسک به شدت افزایش می یابد که در بسیاری از کشورها غیرقانونی است. بنابراین، شناخت این طرح ها و درک نحوه عملکرد آنها بسیار مهم است. خرید اکانت تریدینگ ویو

آیا طرح پونزی دارید؟

طرح پونزی به نام چارلز پونزی، کلاهبردار ایتالیایی که به آمریکای شمالی مهاجرت کرد و به دلیل سیستم پولسازی متقلبانه خود مشهور شد، نامگذاری شده است. در اوایل دهه ۱۹۲۰، پونجی توانست صدها قربانی را فریب دهد و بیش از یک سال برنامه های خود را اجرا کند. اساساً، طرح پونزی یک کلاهبرداری سرمایه گذاری جعلی است که با پرداخت پول سرمایه گذاران قدیمی که از سرمایه گذاران جدید جمع آوری شده است، کار می کند. مشکل چنین طرح‌هایی این است که به سرمایه‌گذاران باطله اصلاً پولی پرداخت نمی‌شود.
یک طرح پونزی کار به شکل زیر است:
۱. تبلیغ کنندگان فرصت سرمایه گذاری ۱۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاران هزینه می کنند. او قول می دهد در پایان یک دوره از پیش تعیین شده (مثلاً ۹۰ روز) قیمت اصلی را به همراه ۱۰ درصد سود بازپرداخت کند. مقاله آی پی ثابت بایننس
۲. مروج قادر خواهد بود دو سرمایه گذار دیگر را قبل از اتمام دوره ۹۰ روزه جذب کند. سپس او ۱۱۰۰ دلار از ۲۰۰۰ دلار جمع آوری شده توسط سرمایه گذاران دو و سه به اولین سرمایه گذار پرداخت می کند. احتمالاً اولین سرمایه گذار را تشویق می کند که ۱۰۰۰ دلار را دوباره سرمایه گذاری کند.
۳. با گرفتن پول از سرمایه گذاران جدید، فریبکار می تواند بازدهی وعده داده شده را به سرمایه گذاران اولیه پرداخت کند، آنها را متقاعد به سرمایه گذاری مجدد کند و افراد بیشتری را دعوت کند.
۴. با رشد سیستم، مروج باید سرمایه گذاران جدید بیشتری برای پیوستن به سیستم پیدا کند. در غیر این صورت قادر به پرداخت عواید وعده داده شده نخواهد بود.
۵. در نهایت، پروژه ناپایدار شد، مروجین دستگیر شدند یا پول از بین رفت.سیگنال فارکس

طرح هرمی چیست؟

یک طرح هرمی (یا کلاهبرداری هرمی) در بخش کسب و کار به عنوان مدلی عمل می کند که در آن پرداخت ها یا پاداش ها به اعضایی ارائه می شود که نه تنها به این طرح می پیوندند بلکه در جذب اعضای جدید نیز موفق می شوند.
به عنوان مثال، مروج های متقلب به آلیس و باب این فرصت را می دهند که حقوق توزیع شرکت را به قیمت هر کدام ۱۰۰۰ دلار خریداری کنند. در نتیجه، آنها اکنون این حق را دارند که توزیع‌کننده‌های خود را بفروشند و از تمام اعضای اضافی که با موفقیت جذب می‌کنند، سهمی دریافت کنند. ۱۰۰۰ دلار جمع‌آوری‌شده از فروش خود توزیع‌کننده با تقسیم‌بندی ۵۰/۵۰ با مروج به اشتراک گذاشته می‌شود.oland متاورس
در سناریوی فوق، آلیس و باب باید دو توزیع کننده را در نقطه سربه سر بفروشند. این برای کسب درآمد ۵۰۰ دلار برای هر فروش است. سپس بار فروش دو توزیع کننده برای بازگرداندن سرمایه اولیه به مشتری منتقل می شود. این طرح در نهایت از بین می رود زیرا برای ادامه روند به اعضای بیشتری نیاز است. توسعه ناپایدار پرورش موش، آن را غیرقانونی می کند.
اکثر طرح‌های هرمی هیچ محصول یا خدماتی ارائه نمی‌دهند و صرفاً با سرمایه‌ای که از طریق جذب اعضای جدید جمع‌آوری می‌شوند، فعالیت می‌کنند. با این حال، برخی از طرح‌های هرمی ممکن است خود را به عنوان یک شرکت بازاریابی چند سطحی (MLM) قانونی معرفی کنند که مدعی فروش یک خدمات یا محصول است. اما آنها اغلب این کار را انجام می دهند تا فعالیت های متقلبانه زیربنایی را پنهان کنند. بنابراین، بسیاری از شرکت های MLM با اخلاق مشکوک از طرح های هرمی استفاده می کنند، اما همه شرکت های MLM کلاهبردار نیستند.سیگنال ارز دیجیتال

پونزی در مقابل طرح هرمی

شباهت ها

• هر دو اشکالی از کلاهبرداری مالی هستند که قربانیان را متقاعد می کنند تا با وعده بازدهی خوب، پول سرمایه گذاری کنند.
• هر دو برای موفقیت و فعال ماندن نیاز به جریان منظم پول از سرمایه گذاران جدید دارند.
معمولاً این سیستم ها محصولات یا خدمات واقعی را ارائه نمی دهند.

تفاوت

• طرح های پونزی اغلب به عنوان خدمات مدیریت سرمایه گذاری ارائه می شوند، جایی که شرکت کنندگان معتقدند بازدهی که دریافت خواهند کرد نتیجه سرمایه گذاری های قانونی است. کلاهبردار اساساً یک نفر را سرقت می کند تا به دیگری پرداخت کند.آموزش ساخت اکانت رایگان پرمیوم تریدینگ ویو
• طرح های هرمی مبتنی بر بازاریابی شبکه ای است و شرکت کنندگان را ملزم می کند که اعضای جدید را برای کسب درآمد جذب کنند. بنابراین، هر شریک قبل از انتقال پول به بالای هرم، کمیسیون می گیرد.

چگونه از خود محافظت کنید

• شک داشته باشید. یک فرصت سرمایه‌گذاری که بازدهی سریع یا بالا را با حداقل سرمایه‌گذاری نوید می‌دهد، ممکن است نادرست باشد. این امر به ویژه در هنگام سرمایه گذاری در چیزی کاملاً ناآشنا یا درک آن دشوار است. اگر خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد، شاید اینطور باشد.پشتیبانی صرافی هات بیت
• مراقب فرصت های ناخواسته باشید. یک دعوت غیرمنتظره برای شرکت در یک فرصت سرمایه گذاری بلندمدت معمولاً یک پرچم قرمز است.احراز هویت فیک بایننس
• با فروشنده چک کنید. سازمانی که فرصت سرمایه گذاری را ترویج می کند باید مورد بررسی قرار گیرد. یک مشاور مالی، کارگزار یا شرکت کارگزاری معتبر توسط نهادهای نظارتی مربوطه ثبت و تنظیم می شود.
• باور نکن. چک سرمایه گذاری های قانونی باید به صورت قانونی ثبت شود. اولین قدم درخواست اطلاعات ثبت نام است. در صورت عدم ثبت فرصت سرمایه گذاری باید توضیح خوب و معقولی ارائه شود.
• مطمئن شوید که سرمایه گذاری را درک کرده اید. هرگز روی چیزی که کاملاً درک نمی کنید سرمایه گذاری نکنید. اطمینان حاصل کنید که از منابع موجود استفاده می کنید و در مورد فرصت های سرمایه گذاری که در راز پنهان می شوند بسیار مراقب باشید.
• گزارش ها. هنگامی که سرمایه گذاران با یک طرح هرمی یا پونزی مواجه می شوند، مهم است که آنها را به مقامات مربوطه گزارش دهید. این به محافظت از سرمایه گذاران آینده در برابر قربانی شدن به همان کلاهبرداری کمک می کند.

کلاهبرداری بیت کوین هووا؟

برخی ممکن است استدلال کنند که بیت کوین یک طرح هرمی عالی است، اما این درست نیست. بیت کوین یک ارز ساده است. این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که توسط الگوریتم های ریاضی و رمزنگاری ایمن شده است و می توان از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. مانند پول فیات، ارزهای دیجیتال نیز می توانند در طرح های هرمی (یا سایر فعالیت های غیرقانونی) استفاده شوند، اما این بدان معنا نیست که ارزهای رمزنگاری شده یا فیات، طرح های هرمی هستند.