این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

استیبل‌کوین چیست؟ مروری بر مفهوم و تاریخچه استیبل‌کوین‌ها

استیبل‌کوین چیست؟ مروری بر مفهوم و تاریخچه استیبل‌کوین‌ها
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/07 0 نظر

اگر در زمینه ارزهای دیجیتال فعال باشید، نام استیبل‌کوین‌ را شنیده‌اید و برای شما سؤال پیش آمده است که استیبل‌کوین چیست؟ ظهور مفهوم استیبل‌کوین‌‌، یکی از رویدادهای قابل‌توجهی بوده که تاکنون در زمینه ارزهای رمزنگاری‌‌شده به وقوع پیوسته است. این رویداد از لحاظ اهمیت، معادل با انتشار آلت‌کوین‌ها و یا ایجاد قراردادهای فروش آتی بیت‌کوین (Bitcoin futures) است. بنابراین اگر می خواهید بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

استیبل‌کوین‌، راهکاری ساده و در عین حال بحث‌برانگیز برای یکی از مشکلات اساسی دارندگان ارزهای رمزنگاری‌‌شده فراهم می‌کند که نوسان یا بی‌ثباتی قیمت در بازار ارزهای دیجیتال است. در بازاری که قیمت دارایی‌ها به طور مداوم در حال تغییر است، به گزینه و امکانی نیاز دارید که با استفاده از آن بتوانید سرمایه‌های خود را در جایی نگهداری کنید که ارزش یا قیمت‌ آن‌ها ثابت بماند و در عین حال بتوانید آن‌ها را مانند هر ارز رمزنگاری‌‌شده دیگری، خرج کنید و یا انتقال دهید. اگر می‌خواهید بدانید که استیبل‌کوین چیست و به شکل دقیق‌تر با معنای آن آشنا شوید، با ما همراه باشید.

استیبل‌کوین چیست؟

استیبل‌کوین، هر نوع ارز رمزنگاری‌‌شده است که به یک دارایی ثابت مانند طلا، وابسته باشد. برای بسیاری از دارندگان ارزهای رمزنگاری‌‌شده و دلالان، استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر (Tether) یا ترو یو‌اس‌دی (TrueUSD)، همانند قایق‌های نجاتی برای فرار در هنگام نیاز به خروج از یک معامله هستند که از این کوین‌ها برای ایجاد سود یا اجتناب از سقوط بازار استفاده می‌کنند. با این حال، برای کسانی که خودشان را "رهبران بازار ارزهای دیجیتال" حساب می‌کنند، یک استیبل‌کوین چیزی بیشتر از تصدیق و قبولِ نیاز به تکیه کردن بر پول غیردیجیتال، به عنوان منبعی پایدار نمی‌باشد، که متناقض با هدف ارزهای رمزنگاری‌‌شده مبنی بر جدایی از سیستم‌های پولی متمرکز و پول‌های غیردیجیتال است.

stable-coins

بیشتر بخوانید: بهترین اسیک‌ها ( Asic ) برای استخراج در سال 2019

 

مکانیزم دقیق عملکرد استیبل‌کوین

هر استیبل‌کوین، دارای دسته‌ای از مکانیزم‌های منحصر به فرد است، ولی همه آن‌ها به صورت کلی با یک روش کار می‌کنند: آن‌ها، نوعی وثیقه نگهداری می‌کنند و موجودی‌ها را به نحوی مدیریت می‌کنند که هر یک از این کوین‌ها (سکه‌ها)، بیشتر یا کمتر از 1 دلار در بازار مبادله نشوند. این مفهوم در برخی‌ از موارد، مانند تتر و ترو یو‌اس‌دی، به این شکل است که آن‌ها، دلارهای واقعی را ذخیره می‌کنند که قابل بازخرید یا معاوضه با ژتون‌ها هستند. موارد دیگری مانند دای (Dai)، دارایی‌های رمزنگاری‌‌شده را ذخیره می‌کنند و دارای سیستم امانت یا قرض‌ دادن هستند. مکانیزم دقیق عملکرد هر استیبل‌کوین، ممکن است پیچیده باشد. اما نکته اصلی مرتبط با عملکرد آن‌ها، به همین اندازه ساده است: "کوینی که هدف از ایجاد آن، نگهداری یک ارزش ثابت یا پایدار است" و دقیقاً معادل با معنای کلمه استیبل‌کوین ]سکه‌ یا پول پایدار[ است. درک دلیلِ نیاز به استیبل‌کوین نیز بسیار ساده می‌باشد: در دنیای ارزهای رمزنگاری‌‌شده، به دلیل مقررات و محدودیت‌های موجود، به گردش در آوردن دلار کاری دشوار است. از این‌رو، برای معامله‌هایی که نمی‌توان در آن‌ها از دلار استفاده کرد، وجود یک ارز جایگزین برای دلار کمک می‌کند. وجود یک جایگزین برای دلار، به افراد اجازه می‌دهد که در چنین معاملاتی (معامله‌های بدون دلار)، به جای استفاده از ارزهای رمزنگاری‌‌شده مانند بیت‌کوین، از ارزهایی با قیمت ثابت و با ثبات بالاتر استفاده کنند.

علاوه بر ارزش مصرفی برای دلالان و سرمایه‌گذاران، جایگزین‌های دلار، میزان نقدینگی بالایی را برای بازارهای بورس فراهم می‌کنند که مورد نیاز این بازارها است. از این‌ رو، استیبل‌کوین‌ها برای کاربران و اپراتورهای بازار بورس و همچنین به صورت کلی برای کل بازار ارزهای رمزنگاری‌‌شده، بسیار مهم می‌باشند. در ادامه مطلب به برخی از دلایل نگرانی‌هایی اشاره می‌کنیم که بهتر است قبل از رفتن به سراغ استیبل‌کوین‌هایی مثل "تتر، یو‌اس‌دی‌تی (USDT)، دیا (Dia)، بیتو‌اس‌دی (BitUSD)، نوبیتز (Nubits) یا هر استیبل‌کوین دیگر، در مورد آن‌ها بدانید:

 

1. بسیاری از استیبل‌کوین‌ها دچار شکست می‌شوند.

این جمله به صورت تاریخی و بر مبنای سابقه استیبل‌کوین‌های قبلی صحیح است، ولی در زمینه استیبل‌کوین‌های کنونی صحیح نمی‌باشد. وقتی که کوین‌ها دچار مشکل یا ورشکستگی شوند، ممکن است همچنان قابل بازخرید با قیمت مشخص باشند و یا ممکن است اینطور نباشد. این حقیقتی ناگوار است. به غیر از نوبیتز، هیچ یک از استیبل‌کوین‌هایی که قبلاً وجود داشتند، اکنون دیگر وجود ندارند و نوبیتز‌ نیز اکنون در اواخر ماه مارس 2018 میلادی با قیمتی کمتر از 50 سنت مبادله می‌شود. تیو‌‌اس‌دی (TUSD)، تتر و دیا فعلاً کوین‌های پایداری به نظر می‌آیند و به احتمال زیاد از اشتباهات کوین‌های سابق در این زمینه درس گرفته‌اند. ولی اگر بخواهیم در زمینه تاریخچه استیبل‌کوین‌ها رو راست باشیم، این تاریخچه هم به اندازه تاریخچه ارزهای رمزنگاری‌‌شده مملو از نوسان قیمت و ورشکستگی است.

2. برخی معتقدند که استیبل‌کوین‌ها باعث ثبات و پایداری ارزهای رمزنگاری‌‌شده می‌شوند، ولی این ایده به صورت تجربی اثبات نشده است.

مزیت استیبل‌کوین‌ها، ایجاد قدرت برای دلالان ارزهای دیجیتال جهت دسترسی سریع به دلار و همچنین توانمندسازی بازارهای بورس برای افزایش نقدینگی است. علاوه بر این، استیبل‌کوین‌ها در حقیقت باعث افزایش نوسان زمینه ارزهای رمزنگاری‌‌شده می‌شوند، چون باعث احتکار بیشتر ارزهای دیجیتال می‌شوند (که به صورت نظری باعث ایجاد پایداری بیشتر شود، ولی به صورت عملی چنین موردی تا به حال مشاهده نشده است).

نکته نهایی در این زمینه این است که، زمینه و عرصه ارزهای رمزنگاری‌‌شده، یک زمینه پایدار نیست و هیچ نوع ارز رمزنگاری‌‌شده، مقررات یا موارد مربوط به آن‌ها، تا به حال باعث تغییر این مورد نشده‌اند. دلیل استفاده از کلمه "استیبل‌کوین (سکه‌ یا ارز پایدار)" یا "ارز رمزنگاری‌‌شده‌ با قیمت ثابت" این نیست که این کوین باعث پایداری یا ثبات بیشتر بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، بلکه این است که این ارز به صورت ایده‌آل یک مقدار و ارزش پایدار و ثابت را در خود نگهداری می‌کند.

3. استفاده از استیبل‌کوین‌ها معمولاً مستلزم این است که ما به یک گروه شخص ثالث اعتماد کنیم.

هر استیبل‌کوین، معمولاً تکنیک مخصوص خود را برای اجتناب از متمرکز شدن بیش از حد دارد. ولی به طور کلی، باید روشی برای مدیریت این دارایی‌ها وجود داشته باشد تا پایداری آن‌ها تضمین شود. هر نوع ارز متمرکز، نیازمند اعتماد یک گروه شخص ثالث تا مقدار مشخصی است. نیازداشتن به اعتماد یک گروه شخص ثالث در زمینه ارزهای رمزنگاری، به نوعی متناقض با مفهوم اصلی در این زمینه‌ است که بر اساس عملکرد بلاک‌چین است و با مفهوم پشتوانه پول‌های غیردیجیتال، متفاوت است.

stable coins

بیشتر بخوانید: ماشین‌حساب‌های استخراج ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد؟

نتیجه‌گیری

تردیدی وجود ندارد که استیبل‌کوین‌ها، باید جایی در عرصه ارزهای رمزنگاری‌‌شده داشته باشند. آن‌ها پل ارتباطی بین دنیای پول‌های سنتی و ارزهای رمزنگاری‌‌شده می‌باشند. همچنین مکانی برای ذخیره‌سازی سرمایه دلالان و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هستند تا آن‌ها را به صورت موقت از نوسانات بازار ارزهای رمزنگاری‌‌شده نجات دهد. با این‌ حال، جای نگرانی در این مورد وجود دارد. کاربران ارزهای رمزنگاری‌‌شده، بیش از حد به استیبل‌کوین‌ها متکی شوند و غیاب آن‌ها یا سقوط بالقوه ارزهایی مثل تتر (Tether) یا ترو یو‌اس‌دی (TrueUSD) منجر به صدمات بزرگی به بازار ارزهای رمزنگاری‌‌شده، شود.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...