این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

ICO (آیکو) چیست؟ هر آنچه که باید درباره ICO بدانید

ICO (آیکو)  چیست؟ هر آنچه که باید درباره ICO بدانید
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/08 0 نظر

آیکو (initial coin offering)، یک رویداد جدید در زمینه جمع‌آوری سرمایه برای استارت‌آپ‌ها است. افراد زیادی وجود دارند که می‌خواهند در مورد آیکو (ICO) اطلاعاتی به دست بیاورند. بعضی از‌ این افراد کسانی هستند که می‌خواهند برای استارت‌آپ خود سرمایه جذب کنند. عده‌ای نیز می‌خواهند در صورت امکان در آن سرمایه‌گذاری کنند. اگر شما هم جز‌ این افراد هستید، با ما همراه باشید.

در سال‌‌های اخیر شاهد پیشرفت روش جدیدی به نام آیکو (ICO) برای سرمایه‌گذاری و یا جذب سرمایه بوده‌ایم. استارت‌آپ‌‌های موفقی وجود دارند که از طریق جذب سرمایه به روش آیکو (ICO) موفقیت چشمگیری به‌دست آورده‌اند. افرادی هم به دلیل کلاهبرداری شرکت استارت‌آپ معرفی شده، دارایی خود را از دست داده‌اند. اکنون موضوع آیکو (ICO) و جذب سرمایه جمعی از طریق آن، بسیار محبوبیت پیدا کرده است به همین دلیل این مقاله را به روش آیکو اختصاص دادیم.

در این روش، سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک می‌توانند بر روی پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند. مؤسسان پروژه‌ها، در قبال سرمایه دریافتی از سرمایه‌گذاران، به آنها توکن می‌دهند. توکن به معنای هر کالای قابل قبولی است که مورد مبادله قرار می گیرد. در پروژه‌هایی که بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شود، توسعه‌دهندگان آن پروژه، توکن‌های مخصوصی برای پروژه می‌سازند و با استفاده از آنها می‌توان در پروژه شرکت کرد.

 

واژه آیکو (ICO) به چه معناست؟

آیکو (ICO) مخفف کلمه Initial Coin Offering است که به معنای عرضه اولیه سکه می‌باشد.‌ این مدل از عرضه پول‌‌های دیجیتال، برای اولین‌بار در سال 2013 اجرا شد. آیکو روشی برای سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌‌‌هایی است که در مرحله آزمایش قرار دارند.‌ این پروژه‌ها معمولاً شامل یک تکنولوژی جدید در بلاک‌چین، یک شبکه یا سیستم، یک اپلیکیشن و غیره می‌باشند. می‌توان گفت که پروژه‌ها، در حوزه IT یا همان فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند.  

ICO (آیکو)

بیشتر بخوانید: چند ارز دیجیتال جدید که ممکن است نشناسید

 

چگونه استارت‌آپ‌ها از آیکو (ICO) استفاده می‌کنند؟

قطعاً استارت‌آپ‌ها برای پروژه‌‌های خود نیاز به سرمایه دارند تا سریع‌تر بتوانند پیشرفت کنند. آیکو (ICO) روشی را به وجود می‌آورد که از طریق آن، افراد از سراسر دنیا می‌توانند بر روی پروژه‌‌ها سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. آنها در مقابل سرمایه اختصاص داده، توکن بلاک‌چینی دریافت می‌کنند. در واقع آیکو (ICO)، یکی از کاربرد‌های بلاک‌چین است. اگر توکن‌ها در صرافی‌ها و بازار‌های تبادلی مانند «بایننس» پذیرش خوبی داشته باشند، افزایش قیمت خواهند داشت.‌ این موضوع باعث می‌شود سرمایه‌گذاران زیادی به آن علاقه‌مند شوند.

ایده‌های اولیه‌ای که توسط کمپانی ارائه می‌شوند، اوراق سفید یا همان White Paper نام دارند. اوراق سفید می‌توانند بسیار سود‌آور و یا کاملاً اشتباه و دروغ باشند. 

در مرحله اول، استارت‌آپ مورد نظر، سرمایه لازم را برای‌ ایده خود به چند واحد تقسیم می‌کند. به مرحله تقسیم واحدها، تعریف توکن‌ها توسط شرکت گفته می‌شود. به این معنا که توکن‌ها به عنوان سیستم پولیِ شرکت، تعریف می‌شوند. توکن‌ها همان سهم دیجیتالی هستند که در بستر بلاک‌چین توسعه پیدا می‌کنند. توکن‌‌های بلاک‌چینی، در تمام صرافی‌‌های ارز دیجیتال قابل خرید و فروش هستند.

اتریوم از موفق‌ترین ارز‌های رمزپایه می‌باشد که توسط آیکو (ICO) به وجود آمده‌ است. موفقیت اتریوم باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران به آن توجه بیشتری نشان دهند و در صنایع مختلف از آن استفاده کنند. سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را به آیکو (ICO) می‌سپارند و در عوض آیکو (ICO) به آنها تعدادی توکن بلاک‌چینی می‌دهد. توکن همان رمزنگاری‌های انجام شده در بلاک‌چین اتریوم می‌باشد. برای خرید آیکو (ICO)، شما باید رمزپایه اتریوم و کیف پول مخصوص آن ارز را داشته باشید.

معمولاً شرکت‌ها در ازای توکن عرضه شده به سرمایه‌گذار، از او بیت‌کوین دریافت می‌کنند اما شرکت‌‌‌هایی هم وجود دارند که پول رسمی‌ نیز دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

 

قوانین عرضه آیکو (ICO) چیست؟

 آیکو (ICO) نیازی به اخذ مجوز ندارد اما کشور‌های مختلف، قوانین ویژه‌ای برای آن دارند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، با‌ این شیوه جذب سرمایه مخالف است و قوانین بسیار سختی برای استارت‌آپ‌ها دارد. قوانین‌ باعث می‌شود که استارت‌آپ‌ها‌، این کشورها را در لیست ممنوعه خود قرار دهند و مردم‌ این کشورها نتوانند توکن خریداری کنند.

ICO (آیکو)

بیشتر بخوانید: صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

 

آیکو (ICO) با عرضه اولیه سهام در بورس (IPO) چه تفاوتی دارد؟

ممکن است بعد از خواندن مطالب بالا کنجکاو شده‌ باشید که تفاوت بین آیکو (ICO) و عرضه اولیه سهام در بورس (IPO) چیست. نخبگان به علت قدرتمند و جهانی بودن ارز‌های دیجیتال، اقدام به شبیه‌سازی عرضه اولیه سهام کرده‌اند که در آن می‌توان از قرارداد‌های هوشمند در بلاک‌چین اتریوم استفاده کرد. تفاوت‌‌های آیکو (ICO) با عرضه اولیه سهام (IPO) عبارتند از:

1- به صورت کاملاً اینترنتی انجام می‌گیرد.

2- نیاز به اخذ مجوز ندارد.

3- نیاز به حداقل سرمایه اولیه ضمانتی ندارد.

4- نقد کردن توکن‌ها از فروش سهام راحت‌تر است.

5- ریسک و کلاهبرداری در آیکو (ICO) بالاتر است.

همچنین از تفاوت‌‌های اصلی آیکو (ICO) و آیپو (IPO) این است که کسی که در آیپو (IPO) سرمایه‌گذاری می‌کند، در واقع قسمتی از سهام اصلی آن شرکت را مالک می‌شود. در آیکو (ICO) شرکت مورد‌نظر یک ارز دیجیتال عرضه می‌کند و سرمایه‌گذار در واقع آن ارز را از شرکت می‌خرد. در‌ این صورت سرمایه‌گذار سهمی در شرکت ندارد و نمی‌تواند در مورد آن نظری بدهد و یا ادعای حقوق کند.

در حالت کلی، در عرضه اولیه سهام مؤسسان شرکت سرمایه‌‌های فعلی، برنامه‌ها و مقدار سرمایه مورد نیاز را به سازمان بورس کشور محل فعالیت خود اعلام می‌کنند و اگر سازمان بورس آن را تائید کرد، اقدام به عرضه سهام اولیه در تالار فرابورس و یا پذیره‌نویسی به صورت عمومی‌ می‌کنند. در دنیای بورس، مقررات سازمان‌های مالی و دولتی دخیل است.

 

آمار‌های مهم آیکو (ICO) کدامند؟

گفته می‌شود که در سال 2017 حدود 50 پیشنهاد در ماه برای آیکو (ICO) وجود داشته است و یک مرورگر جدید به نام «Brave» تقریبا 35 میلیون دلار در کمتر از 30 ثانیه به دست آورده است. اکنون‌ این رویداد در حال گسترش است. طبق آمار «رویترز»: «در حال حاضر بیش از 3 هزار آیکو (ICO) وجود دارد.»

استارت‌آپ «تزوس» بالاترین رکود آیکو (ICO) را دارد. «تزوس» حتی پیش‌بینی کرده است که 232 میلیون دلار سرمایه جمع کند.

 طبق آماری که شرکت «اسمیت کراون» منتشر کرده است: «از ابتدای سال 2017 تا کنون شرکت‌‌های استارت‌آپ توانسته‌اند 260 میلیون سرمایه جذب کنند.»

ICO (آیکو)

بیشتر بخوانید: استخر استخراج ارز دیجیتال (Mining Pool) چیست و چه کاربردی دارد؟

 

  مزایای خرید توکن چیست؟

 خرید توکن یا همان آیکو (ICO) مزایایی دارد که عبارتند از:

1- صاحب توکن از نوسانات و افزایش ارزش احتمالی، سود می‌برد.

2- صاحب توکن سهام‌دار استارت‌آپ است و می‌تواند از خدمات خاصی در بلاک چین استفاده کند.

3- صاحب توکن می‌تواند از خدمات یا خرید کالا در استارت‌آپ مورد نظر استفاده کند.

 

برای شناخت آیکو (ICO) مطمئن و سرمایه‌گذاری در آن، از کجا شروع کنیم؟

  برای اینکه بدانید کدام آیکو (ICO) برای سرمایه‌گذاری مناسب است باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

1- اوراق سفید را بخوانید. اوراق سفید شامل نمای کلی، مشخصات فنی، نقشه راه، اطلاعات توکن، تیم توسعه و کد‌های پروژه هستند.

2- از تیم توسعه آیکو (ICO) اطمینان حاصل کنید. تیم توسعه همان افرادی هستند که سرمایه‌‌های شما را دریافت می‌کنند. دقت کنید که سایت پروژه، اطلاعات کافی از‌ این افراد داده باشد. سعی کنید پروفایل‌ این افراد را در شبکه‌‌های اجتماعی نیز چک کنید. حالت‌ ایده‌آل، زمانی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید با آنها تماس مستقیم داشته باشید. همچنین می‌توانید از آنها اطلاعات و مدارک هویتی بخواهید.

3- از تیم توسعه بخواهید میزان سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر را اعلام کنند.

4- از مورد تائید بودن پروژه در پلتفرم‌‌های بزرگ اطمینان حاصل کنید. اولین قدم برای اطمینان از اعتبار پروژه، تحقیق در مورد آن است. شما باید انجمن‌ها و سایت‌‌های بزرگی را که روی ارز دیجیتال تمرکز دارند شناسایی کنید و ببینید درباره پروژه مورد‌نظر چه نظری دارند. سایت‌‌های «بیت‌کوین تاک» و «بینانس» منابع خوبی برای پیدا کردن کامنت‌‌های کاربران با تجربه است. در همین انجمن‌ها می‌توانید پروژه‌‌های پرطرفدار را پیدا کنید. یادتان باشد که از سؤال کردن نترسید. به خودتان جرأت بدهید و هر سؤالی که به ذهن‌تان می‌آید را مطرح کنید تا به جواب‌‌های درست برسید.

5- سطح حمایت جامعه کاربری پروژه را بسنجید. «گیت‌هاب» از بستر‌های مهم توسعه پروژه‌‌های متن‌باز است. بیت‌کوین‌ها هم در «گیت‌هاب» توسعه پیدا می‌کنند. اگر صفحه «گیت‌هاب» یک پروژه فعال باشد، آن پروژه از حمایت بالایی برخوردار است. کانال‌‌های تلگرام و صفحه‌‌های «اسلک» هم می‌توانند به شما کمک کنند تا از فعالیت توسعه‌دهندگان اطلاع پیدا کنید.

ICO (آیکو)

بیشتر بخوانید: تبدیل بیت‌کوین به ریال چگونه است؟

 

چگونه می‌توان برای استارت‌آپ خود عرضه تهیه کرد؟

اگر در زمینه بلا‌ک‌چین، دانش فنی کافی داشته باشید می‌توانید یک پلتفرم انتخاب کنید و روی آن برای استارت‌آپ خود عرضه تهیه کنید. اگر هم دانش لازم در زمینه بلاک‌چین ندارید می‌توانید کار خود را به یک شرکت برنامه‌ریزی بلاک‌چین واگذار کنید. شرکت‌‌های خارجی معمولاً هزینه‌ای معادل 30 تا 50 هزار یورو دریافت می‌کنند. در داخل کشور هم شرکت‌‌‌هایی وجود دارند که‌ این سرویس را ارائه می‌دهند.

 

نتیجه‌گیری

ما در‌این مقاله تلاش کردیم که به تمام سؤال‌‌‌هایی که ممکن است درباره آیکو (ICO) در ذهن شما شکل بگیرد، پاسخ دهیم. خوب است بدانید که روش‌‌های گفته شده در بخش شناخت آیکو (ICO)‌‌ های قابل اطمینان، نمی‌تواند تضمین‌ کننده باشد. در دنیای امروز با‌ این همه پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات، روش‌‌های بسیاری برای کلاهبرداری وجود دارد. پیشنهاد ما‌ این است که سعی کنید قبل از سرمایه‌گذاری درآیکو (ICO)، تمام جوانب آن را خوب بسنجید و هر‌چقدر که می‌توانید در مورد اعتبار شرکت مورد‌نظر تحقیق کنید. همچنین دریافت مشاوره می‌تواند شما را در‌ این امر یاری کند، پس بهتر است از آن غافل نشوید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...