این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

هرآنچه که باید از استخراج ارز دیجیتال بدانید؟ ماینینگ به چه معناست؟

هرآنچه که باید از استخراج  ارز دیجیتال بدانید؟ ماینینگ به چه معناست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/19 0 نظر

در طی چند سال گذشته، ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین بسیار مود توجه قرار گرفته‌اند و بسیاری از مردم به خرید و فروش این ارزها رو آورده‌اند. ارزهای دیجیتال یا رمزپایه شبیه به پول رایج نیستند و هیچ مرجعی بر تولید و مبادله آنها نظارت ندارد. این نوع ارزها از طریق فرآیندی به نام استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ به دست می‌آیند. افرادی که قصد دارند در زمینه ارزهای رمزپایه فعالیت کنند باید آشنایی کافی با موضوعات مرتبط با آن داشته باشند.

ماینینگ (mining) یا استخراج چیست؟

اگر به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند باشید حتماً واژه ماینینگ یا استخراج این ارزها به گوش‌تان خورده است. در حقیقت ماینینگ، بخش جدایی‌ناپذیر از ارزهای دیجیتال است. استخراج یا ماینینگ روندی است که در آن ماینر یا فرد استخراج کننده با استفاده از سخت‌افزارهای رایانه‌ای (سیستم ماینینگ)، ارز دیجیتال را به دست می‌آورد.

استخراج ارز دیجیتال با کامپیوترهای شخصی نیز امکان‌پذیر است اما میزان استخراج تا‌ حد زیادی به نوع و قدرت سخت‌افزاری سیستم بستگی دارد. افرادی که به دنبال سودهای کلان هستند باید از سیستم‌هایی استفاده کنند تا سود را به حداکثر و ضرر را به حداقل برسانند. این افراد اغلب از ماینینگ ریگ (Mining Rig) استفاده می‌کنند.

 

ماینینگ ریگ (Mining Rig)

سیستم حفر ارز رمزپایه یا «ماینینگ ریگ» سخت‌افزارهایی هستند که به طور اختصاصی برای حفر و استخراج ارزهای رمزپایه طراحی شده‌اند. این سیستم ها دارای یک تراشه تخصصی ASIC هستند. البته همه ارزهای دیجیتال از  ASIC پشتیبانی نمی‌کنند. برخی از این ارزها با  ASIC سازگار نیستند و روند استخراج را از طریق  CPU یا GPU مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند.

با توجه به رقابت سرسخت میان انواع ارزهای رمزپایه، تنها چند شرکت تولیدکننده سیستم‌های ماینینگ ریگ وجود دارند. بیتمین (Bitmain) یکی از نام‌های معروف در بازار ارزهای دیجیتال است. این شرکت، تولید کننده‌ی دو سیستم قوی ماینینگ ریگ اس 9 (S9) و انتماینر (Antminer) است.

بیشتر بخوانید: بیت‌کوین چیست؟

استخراج ارز دیجیتال و بلاک‌چین

یکی از مفاهیمی که هر ماینر باید با آن آشنایی داشته باشد، مسأله بلاک‌چین است. بلاک‌چین (Blockchain) نوعی فناوری است که تقریباً هر نوع ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. بلاک‌چین یک دفتر کل عمومی است که همه تراکنش‌ها و معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال در آن ثبت می‌شود.

تمامی معاملات در بلوک‌های بلاک‌چین مونتاژ می‌شوند. بلاک‌چین‌ها قانونی و مجاز بودن هر ارز دیجیتال، تکراری نبودن ارز و هزینه‌های ورودی و خروجی را بررسی می‌کنند. پس از انجام این پروسه، بلوک تراکنش مورد نظر به بلوک‌های بعدی متصل می‌شود و یک زنجیره به نام بلاک‌چین می‌سازد.

ماینینگ

 

کار ماینرها چیست؟

در حقیقت ماینرها قسمت جدایی‌ناپذیر اکوسیستم بلاک‌چین هستند و به عنوان کاربر به کار استخراج ارز دیجیتال مشغولند. ماینرها، اساساً معاملات را در هر بلوک می‌سنجند تا یکپارچگی بلاک‌چین حفظ شود و از طریق همان بلوک هم به سود می‌رسند. در حقیقت ماینرها موتورهای بلاک‌چین هستند و برای رسیدن به سود از سیستم‌های سخت‌افزاری خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فرآیند استخراج ارز دیجیتال توسط ماینرها

تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه، توسط یک ماینر جمع‌آوری و سپس به یک بلوک اضافه می‌شود. در مرحله بعدی ماینر از اعتبار تراکنش در بلوک اطمینان حاصل می‌کند و در صورت نامعتبر بودن، آن را رد می‌کند. پس از اینکه ماینر اعتبار بلوک را تأیید کرد، باید «هش کریپتوگرافیک» را محاسبه کند. ماینرها این محاسبات را به منظور جلوگیری از ایجاد بلوک نامعتبر انجام می‌دهند و بنابراین شبکه را در برابر ایجاد بلوک‌های جعلی محافظت می‌کنند. محاسبه «هش کریپتوگرافیک» نیاز به توان محاسباتی زیادی دارد زیرا برای اینکار صدها میلیون محاسبات در هر ثانیه انجام می‌شود. هنگامی که ماینر با موفقیت هش را حل می‌کند، بلوک او برای تطابق با قوانین به شبکه منتقل می‌شود. پس از پذیرش، بلوک به شبکه بلاک‌چین اضافه می‌شود و ماینرِ ارز دیجیتال پاداش می‌گیرد.

ماینینگ

 

الزامات استخراج ارز دیجیتال

در ابتدای ظهور این ارزها، افراد قادر بودند تا با کامپوترهای شخصی خود به استخراج ارز دیجیتال بپردازند و به سود قابل‌توجهی برسند. در حال حاضر استفاده از رایانه‌های شخصی در روند سودآور نیست و حتی می‌تواند موجب ضرر و زیان نیز بشود. با افزایش کاربران، کیفیت و کمیت سخت‌افزار مورد نیاز برای ماینینگ به طور مؤثر افزایش یافته است. در همین راستا تراشه‌هایی مخصوص ماینینگِ انواع ارزهای رمز پایه مانند بیت‌کوین طراحی شده‌ است. تقریبا دیگر تمامی افرادی که حتی با حوزه ارزهای دیجیتال نیز آشنا نیستند، می‌دانند که بیت کوین چیست.

امروزه حداقل باید 1000 پوند برای سخت‌افزار مناسبِ ماینینگ ارزهای دیجیتال هزینه کنید تا بتوانید به سود قابل‌توجهی برسید. در‌ عین‌حال، شما باید مصرف انرژی و تمام هزینه‌های ناشی از استخراج ارز رمزپایه را در نظر بگیرید. اکثر ماینرهای حرفه‌ای بخش چشمگیری از درآمد خود را صرف هزینه نگهداری و اجرای تجهیزات ماینینگ می‌کنند.

از آنجا که بیت‌کوین شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین ارز رمزپایه است، بسیاری از سازمان‌ها مبلغ قابل توجهی را برای ماینینگ بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اغلب این سازمان‌ها انبارهای بزرگی را به سیستم‌هایی با کارت‌های گرافیکی قدرتمند و گران‌قیمت مجهز کرده‌اند تا بتوانند ارزهای دیجیتال مختلفی مانند بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین را استخراج کنند.

برای مثال برای مثال سرعت پردازش شبکه بیتکوین (Bitcoin) 5.5 کوینتیلیون هش در هر ثانیه است. به این معنی که اگر شما دارای تجهیزاتی با سرعت پردازش محاسبات بسیار بالا نباشید، شانس خیلی کمی برای رقابت در این صنعت خواهید داشت. به همین دلیل، ماینرها اغلب برای به حداکثر رساندن شانس خود برای رقابت، با یکدیگر همکاری می‌کنند. آنها استخراج ارز دیجیتال را با استفاده از ایجاد استخرهای معدن یا به اصطلاح ماینینگ پول (mining pools) انجام می‌دهند.

ماینینگ

 

محدودیت‌های پیش روی استخراج ارز دیجیتال

ماینرها هر لحظه در حال رقابت با یکدیگر هستند تا بتوانند هش‌های بیشتری را نسبت به رقبا محاسبه کنند. در واقع آنها امیدوارند که اولین کسی باشند که بتواند یک بلوک را به درستی محاسبه کند و در نهایت ارز رمزپایه را به‌دست بیاورد.

با این حال، دشواری محاسبه هش‌ها نیز متغیر است. به این معنی که محاسبه هر بلوک جدیدِ ارز دیجیتال نسبت به بلوک قبلی سخت‌تر می‌شود. سخت‌تر شدن روند محاسبه باعث می‌شود نرخ ایجاد بلوک‌های جدید، ثابت باقی بماند. بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای محدودیت‌هایی در زمینه تولید واحدهای خود هستند. برای مثال، تنها 21 میلیون بیت‌کوین در جهان وجود خواهد داشت. پس از آن، ماینرها با ایجاد یک بلوک جدید هیچ بیت‌کوین جدیدی را دریافت نمی‌کنند.

 

پیش‌نیازهای استخراج ارز دیجیتال

برای استخراج ارزهای رمزپایه باید این پیش‌نیازها را در نظر بگیرید:

  1. یک پایگاه داده خصوصی رایگان که کیف پول نام دارد. این کیف پول که توسط یک رمز‌عبور محافظت می‌شود، درآمدهای شما را حفظ و سابقه تراکنش‌های شما را در شبکه ثبت می‌کند.

  2. یک نرم‌افزار استخراج یا ماینینگ رایگان که به شما در استخراج ارزهای رمزپایه کمک کند. ماینرگیت (MinerGate) و اترماین (Ethermine) دو نمونه از نرم‌افزارهای استخراج ارز دیجیتال اتریوم هستند.

  3. عضویت رایگان در یک آژانس تبدیل ارز آنلاین که در آن بتوانید ارز دیجیتال خود را به واحد پول‌های رایج مانند دلار و یورو تبدیل کنید یا با پرداخت پول، ارز دیجیتال بخرید.

  4. دسترسی به اینترنت پرسرعت 24 ساعته با حداقل سرعت 2 مگابایت در ثانیه و بیشتر.

  5. محل مناسب برای قرار‌دادن سخت‌افزار مورد نیاز برای ماینینگ ارز دیجیتال یکی دیگر از موارد مورد نیاز است. فراموش نکنید که این مکان باید دارای سیستم تهویه قوی و فن خنک‌کننده مناسب باشد تا بتواند سیستم سخت‌افزاری شما را خنک نگه دارد.

  6. سخت‌افزار مناسب یا کامپیوتر قدرتمند برای استخراج ارز دیجیتال نیز از جمله موارد ضروری است. شاید تصمیم بگیرید که با سیستم کامپیوتر شخصی خود شروع به کار کنید. به خاطر داشته باشید که این نوع سیستم‌ها به اندازه کافی قدرتمند نیستند و ممکن است پس از مدت کوتاهی از کار بیفتند و موجب ضرر و زیان شوند.

  7. مطالعه و یادگیری مداوم در زمینه آخرین تغییرات و دستاوردها در‌رابطه با فناوری‌های ارز دیجیتال یا تکنیک‌های جدید برای بهینه‌سازی نتایج استخراج را فراموش نکنید. موفق‌ترین ماینرها کسانی هستند که روزانه، زمانی را به مطالعه بهترین راه‌های تنظیم و بهبود عملکرد ماینینگ اختصاص می‌دهند.

  8. همه هزینه‌های مرتبط با ماینینگ را محاسبه کنید. سیستم‌های سخت‌افزاری قوی و قدرتمند دارای کارت گرافیک‌هایی با ظرفیت بالا هستند. مصرف برق این سیستم‌ها نیز به نسبت ظرفیت و قدرت‌شان افزایش پیدا می‌کند. بنابراین حتماً قبل از شروع، هزینه برق و دیگر هزینه‌های مرتبط مانند هزینه استهلاک دستگاه‌ها را محاسبه کنید تا دچار ضرر و زیان نشوید.

بیشتر بخوانید: چند ارز دیجیتال جدید که ممکن است نشناسید

نتیجه‌گیری

دنیای ارزهای دیجیتال هر‌روز تغییر می‌کند و فناوری‌های مرتبط با آن نیز به طور شگفت‌انگیزی درحال پیشرفت است. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در این زمینه هستید، ابتدا سعی کنید اطلاعات خود را در تمامی موضوعات مرتبط با ارزهای دیجیتال بالا ببرید زیرا استخراج ارز دیجیتال پروسه حساسی است و همیشه به سود منتهی نمی‌شود.

 

 

 

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...