این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد ارز وب کاملا محفوظ می باشد

اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اتریوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/02 0 نظر

اتریوم را می‌توان یکی از موفق‌ترین ارز‌های دیجیتالی دانست که در سراسر جهان برای همه نوع تجارت و داد‌و‌ستدی استفاده می‌شود. اتریوم در چند سال اخیر توانسته با کسب موفقیت‌های پی‌در‌پی به یکی از بزرگ‌ترین پول‌‌های دیجیتالی تبدیل شود. ممکن است برای شما نیز سؤال‌هایی درباره این ارز دیجیتالی پیش بیاید. شاید بپرسید این واحد پولی دیجیتال از کجا آمده و چقدر اعتبار دارد؟ یا این که مکانیزم کار این واحد دیجیتالی چگونه است؟ ما به تمام این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

اگر 20 سال پیش به شما می‌گفتند که می‌توانید با یک کلیک کالا و خدمات مورد نیاز خود را در منزل دریافت کنید، شاید برای‌تان غیر‌قابل باور جلوه می‌کرد. ارز‌های دیجیتال نیز تا همین چند سال پیش عجیب و غیر‌واقعی به نظر می‌رسیدند. زمانی که همه‌چیز تحت‌تأثیر تکنولوژی قرار می‌گیرد، خیلی دور از انتظار نیست که مبادلات هم وارد این عرصه مجازی شوند. اکنون ما شاهد پیدایش ارزهایی هستیم که ارزش‌شان با ارز‌های واقعی برابری می‌کند. ارزهای دیجیتالی روز‌به‌روز در حال رشد هستند و تمام تراکنش‌های مالی اینترنت را تحت سیطره خود د‌ر‌آورده‌اند. یکی از این پول‌های دیجیتالی اتریوم (Ethereum) نام دارد که شهرت زیادی برای خود دست‌و‌پا کرده است. بهتر است قبل از معرفی اختصاصی اتریوم، ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم.

 

ارز دیجیتال چیست؟

مفاهیمی چون «ارز دیجیتال»، «ارز رمزپایه» یا «ارز رمزگذاری شده»، همگی به پولی اشاره می‌کنند که پشتوانه آن، داده‌ها و پردازش‌های کامپیوتری است. پردازش‌ ابر‌کامپیوترها و داده‌های غول‌آسا، زمینه را برای پیدایش تراکنش‌های پولی فراهم کرده‌اند. در واقع ارز دیجیتال بر اثر ارزش افزوده‌ای به‌وجود آمده است که این داده‌ها و پردازش‌ها ایجاد کرده‌اند. در ادامه به معرفی یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتالی جهان یعنی اتریوم خواهیم پرداخت.

 

اتریوم چیست؟

این ارز دیجیتال توانسته در کم‌تر از دو سال خود را به جایگاهی بسیار بالا نسبت به دیگر ارز‌های دیجیتالی برساند. همچنین توانسته زمینه را برای به‌وجود آمدن هزاران ارز دیجیتالی دیگر فراهم کند. اتریوم در سال 2015 به صورت کاملاً رسمی و قانونی وارد گردش مالی جهانی شد و با سرعتی بسیار بالا پیشرفت کرد و ارزش آن روز‌به‌روز افزایش یافت. بالاترین ارزشی که این ارز دیجیتالی تا به حال توانسته به آن برسد چیزی در حدود  700 دلار امریکا است. در حال حاضر، طبق آخرین آمار در دسامبر سال 2018، اتریوم ارزشی در حدود 90 دلار آمریکا دارد. ولی این ارزش روزانه تغییر می‌کند و باید برای داشتن اطلاعاتی به‌روز، آن را چک کنید.

اتریوم

 

اتریوم، سومین پول دیجیتالی قدرتمند جهان

اتریوم در میان تمامی ارز‌های دیجیتالی توانسته از نظر قیمت، جایگاه سوم را بعد از دش (Dash) و بیت‌کوین (Bitcoin) به خود اختصاص دهد. ارزش کل موجودی این واحد دیجیتالی در سراسر جهان بعد از بیت‌کوین، دوم است که این امر خود به تنهایی یک موفقیت بزرگ در عرصه ارز‌های دیجیتالی محسوب می‌شود.

جالب اینجاست که تکنولوژی مورد استفاده در این ارز دیجیتالی، بلاک‌چین اتریوم است که برای اولین بار در سال 2013 توسط یک نوجوان 19 ساله به نام «ویتالیک بوترین» تعریف شد. بلاک‌چین اتریوم برای اجرای کد های برنامه نویسی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. به این معنا که هزاران نرم‌افزارمختلف می توانند برروی آن فعالیت کنند.

«ویتالیک بوترین» یک برنامه‌نویس بسیار ماهر بود که از سورس کدهای بیت‌کوین برای برنامه‌نویسی و تعریف اتریوم استفاده کرد و تا به امروز یک ارز دیجیتالی موفق را از خود به جای گذاشته است. بعد از گذشت چندین سال این ارز دیجیتالی توانست از محبوبیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار شود.

این برنامه‌نویس جوان که در سال 2013 توانست اتریوم را تعریف و روانه بازار کند، آن را نوعی بهبود برای بیت‌کوین تصور می‌کرد. این سیستم مانند بیت‌کوین، نوعی از شبکه پرداخت غیر متمرکز است که امکان انجام عملیات‌ پرداخت ناشناس اینترنتی را بدون نیاز به بانک یا مؤسسه فراهم می‌کند.

اتریوم

 

روند تغییر قیمت اتریوم

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که ممکن است برای هر شخص در زمینه ارز‌های دیجیتالی پیش بیاید این است که: «چه عواملی می‌توانند بر قیمت و ارزش ارز دیجیتال تاثیر‌گذار باشد؟» درباره اتریوم باید چنین گفت که سرعت و روند افزایش قیمت این ارز دیجیتالی نسبت به بیت‌کوین تقریباً کند‌تر بوده و است.

خوب است بدانید که قیمت اتریوم در حدود 20 ماه بر روی 20 دلار، ثابت مانده بود که این خود به تنهایی، نشان از افزایش بسیار کند قیمت اتریوم دارد. در اوایل سال 2017 ارزش این ارز دیجیتالی شروع به افزایش کرد و در ماه ژوئن به ارزشی معادل 400 دلار آمریکا رسید. این افزایش ارزش، یک موفقیت بسیار کم‌سابقه در عرصه ارز‌های دیجیتالی بود اما بعد از مدت بسیار کمی، ارزش آن به حدود 200 دلار رسید و در نهایت به یک ارزش پایدار دست یافت.

همچنین اتریوم توانست تأثیری مثبت بر رشد قیمت و ارزش بیت‌کوین بگذارد. به این صورت که افزایش قیمت، توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد و آن‌ها را به سمت دنیای ارز‌های دیجیتالی کشاند.

 

چه عواملی می‌توانند بر قیمت این ارز دیجیتالی تاثیر بگذارند؟

 معمولا در دنیای ارز‌های دیجیتالی، مؤثر‌ترین دلیل افزایش یا افت قیمت را می‌توان فروش عمده اتریوم توسط سرمایه‌گذاران بسیار بزرگ که غول بازار‌های ارز دیجیتالی هستند، دانست. اما در کنار این خرید و فروش‌های عمده، اخبار مربوط به هر ارز و تعداد عرضه و تقاضا نیز تا حد قابل توجهی بر تغییرات ارزش ارز دیجیتال مؤثر است.

 

چه چیز‌هایی را می‌توان با اتریوم خرید؟ 

اتریوم نیز مانند بیت‌کوین و دیگر ارز‌های دیجیتالی، به‌خاطر ناشناس بودن و امنیت بسیار بالایی که در برابر جعل و سرقت دارد، یک سیستم بسیار ایده‌آل برای پرداخت و خرید شناخته می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید این ارز دیجیتالی دارای یک شبکه غیر‌متمرکز است که تمامی تراکنش‌ها از طریق این شبکه صورت می‌گیرند. در این شبکه، کاربران می‌توانند برای تجارت و خرید و فروش، مبالغی بسیار بالا و سنگین را بدون پرداخت کوچک‌ترین مالیات و با یک کارمزد بسیار ناچیز جابه‌جا کنند.

اتریوم را می‌توان به‌راحتی و با استفاده از کیف‌پول بلاک‌چین اتریوم به کیف‌پول‌های مختلف انتقال داد. همچنین در بعضی از فروشگاه‌های آنلاین و از طریق مستر‌کارت‌های مجازی و ویزا کارت، استفاده کرد.

 

مزایا و معایب استفاده از واحد پولی غیر‌متمرکز اتریوم

 همان‌طور که می‌دانید هیچ چیزی بدون عیب و کامل نیست. هر سیستم یا مکانیزمی که به دست انسان ساخته شده است، دارای نقاط ضعف است. اتریوم نیز مانند ده‌ها ارز دیجیتالی دیگر دارای معایب و مزایایی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

مزایا:

1- برنامه‌هایی که در بلاک چین اجرا می‌شوند، می‌توانند از تمامی ویژگی‌های آن استفاده کنند که این خود یک نقطه‌قوت به‌شمار می‌آید.

2- به دلیل امنیت بسیار بالا و وجود تراکنش‌های غیر‌متمرکز در یک شبکه رمز‌گذاری شده، به هیچ عنوان سرقتی صورت نمی‌گیرد و نفوذ غیر‌قانونی و جعلی رخ نمی‌دهد.

3- نداشتن محدودیت در تعداد تراکنش‌ها و مبالغ پرداختی و دریافتی که گزینه بسیار خوبی برای تاجران و فروشندگانی است که می‌خواهند مبالغ غیر‌مشخصی را برای تجارت انتقال دهند.

 

معایب:

1- یکی از بزرگ‌ترین معایبی که این واحد پولی و اکثر واحد‌های پولی دیجیتالی دارند، وضعیت قانونی نامشخص آن‌ها است. در‌حال‌حاضر قرار‌دادهای هوشمند اتریوم توسط تمامی دولت‌ها قابل‌قبول نیست و تعداد کمی از کشور‌ها هستند که این ارز دیجیتالی را به صورت قانونی پذیرفته‌اند. نگران نباشید، این ارز دیجیتالی به صورتی امن و تضمین شده در تمامی کشور‌ها قابل‌استفاده و انتقال است، هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد و به راحتی می‌توانید معاملات خود را در کسری از ثانیه با اتریوم انجام دهید.

2- عوامل انسانی نیز می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین معایب تمامی ارز‌های دیجیتالی باشد که در اتریوم این مثال بسیار بارزتر است. از نمونه‌های عوامل انسانی می‌توان به اشتباهاتی که در طی تنظیم قرار‌دادهای هوشمند پیش می‌آید، اشاره کرد. این اشتباهات بعد از ثبت شدن در بلاک‌چین به هیچ عنوان قابل تغییر و حذف نیستند بنابراین اشتباهات انسانی، چه به صورت خواسته و یا نا‌خواسته صورت بگیرند، باعث ضرر و آسیب به طرفین قرار‌داد می‌شوند.

اتریوم

 

اتریوم توسط چه کسی ساخته شده است؟

یکی از بزرگ‌ترین اسراری که در دنیای ارز‌های دیجیتالی وجود دارد، هویت کسی است که بیت‌کوین را ساخته است. این فرد با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» بیت‌کوین را ساخته که تا به امروز نتوانسته‌اند به هیچ‌وجه هویت واقعی این فرد را فاش کنند. در سراسر جهان روزنامه‌نگاران و کاربران بسیار زیادی برای کشف هویت واقعی «ساتوشی ناکاموتو» اقدام کرده‌اند اما تمامی آن‌ها در این راه ناکام ماندند.

برخلاف بیت‌کوین، هویت سازنده اتریوم از همان اول معلوم بود. سازنده اتریوم یک پسر نوجوان به نام «بوترین» است. «بوترین» تنها 19 سال داشت که ایده ارز دیجیتالی اتریوم را مطرح کرد. او دو سال بعد از ارائه اولیه این طرح، آن را عملی کرد. «بوترین» استعداد فوق‌العاده‌ای در ریاضی داشت و توانست جایگاه سوم المپیاد بین‌المللی کامپیوتر را ازآن خود کند.

اتریوم

 

تعداد کاربران اتریوم و راه‌های به دست آوردن آن

در سراسر جهان حدود 18میلیون نفر از کیف پول رمزگذاری شده اتریوم استفاده می‌کنند. این کیف‌پول را می‌توان یک حساب کاربری مخصوص به هر فرد دانست.

اتریوم نیز مانند دیگر ارز‌های دیجیتال روش‌های کسب متعددی دارد. می‌توان با استفاده از روش‌‌های زیر اتریوم را به دست آورید:

  • خرید و فروش اتریوم

  • دریافت در مقابل کالا

  • استخراج از طریق نرم‌افزار‌ها

  • به عنوان دستمزد در قبال انجام کار

اصلی‌ترین راه برای کسب اتریوم و قرار‌گرفتن در نقل‌و‌انتقال آن، خرید اتریوم و استفاده از یک کیف پول اتریوم است. برای خرید اتریوم می‌توانید به راحتی با مراجعه به وب‌سایت‌های صرافی آنلاین، ارائه آدرس کیف پول به صرافی و پرداخت هزینه، آن را به کیف پول خود انتقال دهید.

یکی دیگر از راه‌هایی که امروزه برای بدست آوردن اتریوم پشنهاد می‌شود و با استقبال چشمگیری نیز روبرو شده است، استفاده از اپلیکیشن  what's around»» است. این اپلیکیشن مانند یک شبکه‌اجتماعی عمل می‌کند و در قبال معرفی هر یک از اعضای جدید به این اپلیکیشن از طریق لینک دعوت اختصاصی موجود در برنامه به شما امتیازی داده می‌شود. در‌نهایت با جمع‌آوری امتیاز و پرداخت در درون برنامه می‌توانید آن را به اتریوم تبدیل کنید.

در حال حاضر این اپلیکیشن به صورت آزمایشی ساخته شده است ولی در عمل خود را اثبات کرده است و کاربران توانسته‌اند از آن کسب درآمد کنند.

اتریوم

 

نتیجه‌گیری

امروزه با پیشرفت چشمگیری که در دنیای دیجیتال وجود دارد، ارز‌های دیجیتال نیز با استقبال بسیار خوبی روبرو شده‌اند. کمتر کسی را می‌بینید که نداند بیت کوین چیست. استفاده از این ارز‌ها ‌تا حد زیادی همه‌گیر شده و کاربران بسیاری را به سوی خود جذب کرده است.

استفاده‌های گوناگون از اتریوم برای خرید و فروش کالا بسیار کار‌آمد است و توانسته به یک ارز پررونق در میان دیگر ارز‌های دیجیتالی تبدیل شود. جدا از داد‌و‌ستد‌های تجاری، سرمایه‌گذاری بر روی ارز‌های دیجیتال، خود به یک تجارت کاملاً متفاوت تبدیل شده است.

اگر شما نیز قصد دارید به تجارت ارز‌های دیجیتال مشغول شوید و قدم در این عرصه نو‌ظهور بگذارید، بهتر است وقت را از دست ندهید. البته بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصصان ما مشورت کنید تا شما را با تمام زیر‌وبم این تجارت آشنا کنند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...